مرداد 19, 1398 10:59 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • لوپاریزین: دلقک‌هایی که جهان را اداره می‌کنند

پارس تودی- روش ترامپ برای پیروزی در انتخابات به الگویی برای سایر پوپولیست‌ها در سایر کشورهای جهان مبدل شده است.

روزنامه لو پاریزین در مقاله‌ای به مقایسه سران کشورهای آمریکا، انگلیس، ایتالیا و برزیل (ترامپ، جانسون، سالوینی و بولسونارو) پرداخت و دونالد ترامپ را الگوی سایر پوپولیست‌ها معرفی کرد.

این نشریه فرانسوی نوشت: سران کشورهای آمریکا، برزیل، انگلیسی و ایتالیا همگی با افراط گرایی و اغلب با دروغ گویی به قدرت رسیدند و به همان روشی که در انتخابات پیروز شدند، کشورهای شان را اداره می کنند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، دروغ‌های دونالد ترامپ پس از ورود وی به کاخ سفید را شمارش کرده است. ترامپ بیش از 10 هزار بار دروغ گفته است.

تا 5 سال پیش هیچ کسی حاضر نبود روی دونالد ترامپ، بوریس جانسون، جائیر بولسونارو و ماتئو سالوینی حساب باز کند. آن‌ها همگی با موج پوپولیسیتی قرن بیست و یکم ظهور کرده، همگی در راس کشورهای‌شان قرار گفته و رژه جهانیان را با مارش نظامی خاص خودشان تنظیم می کنند.

این میلیاردر آمریکایی بود که راه را برای سایرین باز کرد و به الگویی برای آن‌ها مبدل شد. هرگز از یک رئیس جمهور یک ابرقدرت جهانی تا این حد از پیام‌های مخرب، بی‌ادبی‌های بی معنا، پیام های توییتری ویرانگر مشاهده نشده بود. دونالد ترامپ در جریان مشاجرات خود با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، در حالی که بحث مهمی همچون احتمال بروز یک جنگ هسته ای در میان بود، از کنایه‌های جنسی استفاده کرد.

استفاده از توییتر برای دونالد ترامپ به همان اندازه که اقدامی اجباری است، حیاتی نیز هست. رئیس جمهوری آمریکا نه تنها تمامی اصول سیاست‌های درست، بلکه تمامی قوانین رفتاری رایج را زیر پا گذاشته است.

ترامپ در مورد زنان، سیاهپوستان، روابط تجاری و مسئله مهاجران تمامی این اصول را زیر پا گذاشته است. در خصوص رفتارهای غیر اصولی ترامپ می توان به اهانت وی به هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی‌اش اشاره کرد. ترامپ، هیلاری کلینتون را «هیلاری کرمو» (کرم خورده) خطاب کرد و این اهانت در سال 2016 باعث شد که وی به شدت مورد انتقاد قرار بگیرد.

بیش از 10000 هزار دروغ

دونالد ترامپ مثل یک کودک خودشیفته و متکبر است و تبریک گفتن به خود را هرگز فراموش نمی کند. برای مثال وی همیشه به خاطر پیروزی بسیار بزرگ (جمهوریخواهان) در انتخابات میاندوره ای به خودش تبریک می گوید.

واشنگتن پست که دروغ‌های دونالد ترامپ را از ابتدای تصدی پست ریاست جمهوری شمارش کرده، تعداد دروغ‌ها و اظهارات غلط وی را بیش از 10 هزار مورد اعلام کرده است.

جو بایدن نامزد جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، دونالد ترامپ را مسئول غیرمستقیم کشتار تگزاس و اوهایو معرفی کرد. میلیاردر جمهوریخواه نیز درروز چهارشنبه در یک پیام توییتری متکبرانه نوشت: «می بینم که بایدن در حالی که خوابیده سخنرانی می کند. چه کار خسته کننده ای!»

ژائیر بولسونارو پس از هفت دوره نمایندگی در پارلمان، در نهایت در انتخابات ریاست جمهوری با مزخرف ترین مبارزات انتخاباتی که برزیل هرگز به خود ندیده بود، از گمنامی خارج شد. وی در تمجید از دوران دیکتاتوری حاکم بر برزیل گفته بود: «اشتباه نظامیان شکنجه کردن نیست، اشتباه آن‌ها نکشتن (خودداری از کشتن) است.»

ناظران بین المللی بولسونارو را به جنگل زدایی در آمازون متهم می کنند. اما وی در پاسخ به این انتقادها گفت: «اگر این (جنگل زدایی) واقعیت داشته باشد، جنگل آمازون از هم اکنون یک بیابان بزرگ است.»

مکتب ترامپ و بولسونارو در اروپا شاگردان خوبی دارد. وزیر کشور ایتالیا ورئیس حزب لیگ شمال در قیاس با ترامپ و بولسونارو نرم تر به نظر می رسد. البته نه چندان نرم. وی از «به دریا ریختن مهاجران» سخن به میان آورده بود، این درحالی است که از ده‌های 1930 و 1940 در اروپا هرگز کسی چنین چیزی نشنیده بود.

اما چرا این نسل پوپولیست به یک باره و همزمان ظهور کردند؟ بدون هیچ هراسی از تناقض باید خاطر نشان کرد که پرچمداران پوپولیسم به خوبی می دانستند که چگونه مردم را به رای دادن به آن‌ها ترغیب کنند. این درحالی است که آن‌ها – به ویژه ترامپ و جانسون -  ذاتا میانه رو نیستند و مردم در سیاست‌های فرالیبرالی آن‌ها جایی ندارند. این رهبران نوپای جهان با دور زدن رسانه‌ها، حکومت شان را باتکیه بر ارتباط مستقیم با افکار عمومی ساخته اند.

مترجم: علیرضا فراهانی

141/118

بیشتر بخوانید:

ژورنال دو مونترال: حضور ترامپ در تلویزیون، اهانتی به ملت

هیلاری کلینتون: دموکراسی آمریکایی با بحران تمام عیار مواجه است

انتقاد "جو بایدن" از ترامپ

 

کلیدواژه

کامنت