آذر 10, 1398 18:26 Asia/Tehran [Updated: مرداد 22, 1399 19:23 Asia/Tehran]
  • امتناع آلمان از پیوستن به ائتلاف فرانسوی تنگه هرمز

وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد، ارتش این کشور در طرح پیشنهادی فرانسه به نام «ماموریت اروپایی» در تنگه هرمز شرکت نمی‌کند.

به گزارش پارس تودی، وزارت خارجه آلمان روز یکشنبه اعلام کرد، برلین به لحاظ سیاسی از ابتکار فرانسه پشتیبانی می‌کند اما واحدهای نیروی دریایی آلمان تنها در صورت درخواست اتحادیه اروپا به تنگه هرمز اعزام خواهند شد.

«فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه به تازگی از طرح ادعایی «ماموریت اروپایی» در خلیج فارس سخن گفته و اعلام کرده است در چارچوب این ماموریت، پایگاه دریایی فرانسه در ابوظبی به مرکز فرماندهی تبدیل می‌شود.

متحدان اروپایی آمریکا با طرح واشنگتن در اوت 2019، برای تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس به بهانه تامین امنیت تردد کشتی ها در این منطقه مخالفت کرده و خود با همین بهانه تصمیم به ایجاد یک ائتلاف دریایی گرفتند.

تابستان گذشته آمریکا درصدد تشکیل ائتلاف به اصطلاح بین‌المللی تحت عنوان "تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز" برآمد، اما فقط شش کشور بریتانیا، استرالیا، آلبانی، عربستان، امارات و بحرین به آن پیوستند. 

از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران حضور نظامی کشورهای فرامنطقه ای اعم از آمریکا و یا اروپا صرفا موجب افزایش ناامنی و بی ثباتی شده و کمکی به افزایش امنیت خلیج فارس نخواهد کرد.

ایران بارها تاکید کرده که امنیت خلیج فارس صرفا از طریق همکاری بین کشورهای این حوزه و در چارچوب امنیت جمعی و بدون دخالت قدرتهای فرا منطقه ای قابل تامین است.

116

بیشتر بخوانید:

سفر وزیر دفاع فرانسه به امارات؛ اعلام تشکیل ائتلاف دریایی اروپایی/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت