اسفند 13, 1398 08:50 Asia/Tehran [Updated: اسفند 13, 1398 09:21 Asia/Tehran]
  • مخالفت سازمان ملل با اقدام دولت یونان در قبال پناهجویان

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد، دولت یونان حق ندارد از پذیرش تقاضای پناهندگی پناهجویان خودداری کند.

به گزارش پارس تودی، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد روز دوشنبه به دنبال اقدامات مقامات دولتی یونان و سختگیری های بیشتر در مرز این کشور علیه پناهجویان با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "مقام های یونان از اقداماتی که ممکن است رنج افراد آسیب پذیر را افزایش دهد، خودداری کنند."

در این بیانیه آمده است؛ همه کشورها حق دارند مرزهایشان را کنترل کنند، اما  باید از سختگیری خودداری و به درخواست های پناهندگی رسیدگی کنند. 

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرد که نه قانون بین الملل و نه قانون اتحادیه اروپا، هیچ یک، اساس حقوقی برای تعلیق پذیرش درخواست های پناهندگی به وجود نمی آورند.

با ادامه درگیری بین پلیس مرزی یونان و هزاران پناهجو که خواستار ورود به اتحادیه اروپا از طریق ترکیه هستند، « کریاکوس میتسوتاکیس » نخست وزیر یونان روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور هیچ درخواست پناهندگی را برای یک ماه قبول نخواهد کرد.

مقامهای یونانی، پیشتر گفته بودند که مانع ورود ده هزار پناهجو از ترکیه شده اند. 

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه نیز گفت: "به مهاجرانی که تلاش می کنند به کشورهای یونان و بلغارستان عزیمت کنند، اجازه این کار را می دهد."

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان درواکنش به این موضوع گفت: "رئیس جمهوری ترکیه نباید برای ابراز نارضایتی خود پناهندگان را وسیله قرار دهد."

تنش میان ترکیه و یونان بر سر مسائل مختلف از جمله اختلافات مربوط به اکتشاف نفت و گاز دریای مدیترانه تشدید شده است.

133/118

بیشتر بخوانید:

واکنش شدید یونان به اقدامات ترکیه برای فشار بر اتحادیه اروپا/ تحلیل

تیراندازی به سوی پناهجویان سوری در مرز ترکیه - یونان

کلیدواژه

کامنت