شهریور 26, 1399 19:36 Asia/Tehran [Updated: شهریور 26, 1399 20:03 Asia/Tehran]
  • بیانیه تروئیکای اروپایی در نشست شورای حکام آژانس اتمی/ تاکید بر حفظ برجام

تروئیکای اروپایی با صدور بیانیه‌ای در نشست شورای حکام آژانس اتمی ضمن تاکید بر تمایل به حفظ برجام، برخی اتهامات تکراری علیه ایران را تکرار کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس؛ در این بیانیه که در خصوص راستی آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران منتشر شده، فرانسه، آلمان و انگلیس با قدردانی از آژانس بین المللی انرژی اتمی بخاطر گزارش اخیرش، بر تعهد مستمرشان در حفظ و اجرای کامل توافق هسته‌ای تأکید کردند.

تروئیکای اروپایی خروج آمریکا از برجام را مایه تأسف ارزیابی و اعلام کرد: موضع این سه کشور( آلمان، انگلیس و فرانسه ) در خصوص قطعنامه 2231 همچنان به قوت خود باقی است.

آمریکا در پی شکست در شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه کرده بود و علی رغم خروج غیرقانونی از برجام قصد دارد از ساز و کار موسوم به بازگشت خودکار تحریم‌ ها، برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند، تصمیمی که با مخالفت قاطع اعضای شورای امنیت مواجه شده است.

سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه در ادامه این بیانیه بدون در نظر گرفتن فشار غرب بر ایران که بر خلاف مفاد برجام انجام گرفته است، با ابراز نگرانی از گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام، افزودند: این امر، ظرفیت غنی‌سازی ایران را افزایش می دهد؛ ما از ایران می ‌خواهیم از این گام‌ اجتناب کند.

اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی (آلمان، بریتانیا و فرانسه) بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند، اما تاکنون هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده ‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی ایران 8 می 2019 در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، ایران تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوق ایران توازنی برقرار شود.

ایران تأکید کرده است در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.//114

بیشتر بخوانید:

مخالفت رئیس جدید شورای امنیت و اعضای برجام با خواسته ضد ایرانی آمریکا

بهاروند: مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا و متعهد بودن به تعهدات درباره ایران، شرط بقای برجام است

کلیدواژه

کامنت