شهریور 26, 1399 17:30 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 15:28 Asia/Tehran]

معاون وزیر امور خارجه ایران در امور حقوقی و بین‌المللی گفت: هیچ توافق بین‌المللی بدون تناسب بین اجرای حق و تکلیف، نمی‌تواند برای مدت طولانی پایدار باشد و برجام نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس ، «محسن بهاروند» روز چهارشنبه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش با تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام افزود: نمی‌توان از ایران انتظار داشت همه تکالیف برجام را رعایت کند، بدون آنکه از حقوق تعیین‌ شده آن برخوردار نباشد.

بهاروند تصریح کرد: تا زمانی که اعضای جامعه بین المللی به طور محکم در مقابل سیاست‌های یکجانبه گرایی آمریکا ایستادگی کنند و ارزش ها، هنجارها و حقوق جامعه را ارتقاء دهند، برجام و بازرسی‌های مرتبط با آن که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می‌شود، می‌تواند کماکان باقی بماند.

معاون وزیر امور خارجه ایران با اشاره به ضرورت ایجاد تعادل بین حقوق و تعهدات ایران و یادآوری تعهدات اتحادیه اروپا و سه عضو اروپایی براساس توافق برجام، ریشه مخاصمات را که آژانس نیز در بخش فنی و تخصصی آن به نحوی درگیر شده است، در یکجانبه گرایی و ناکارآمدی مدیریت جهانی فعلی عنوان کرد.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین با تاکید بر اینکه آمریکا نمی‌تواند هیچ جایگزینی برای برجام و دیگر سازوکارهای چندجانبه‌ای که از آن خارج شده است، معرفی کند، خاطرنشان کرد: آمریکا روحیه و توان خود را برای ارائه راه‌حل‌های منصفانه با هدف حل مشکلات بین‌المللی از دست داده است.//114

بیشتر بخوانید: 

ضرورت استقلال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقابل فشارهای سیاسی

مخالفت رئیس جدید شورای امنیت و اعضای برجام با خواسته ضد ایرانی آمریکا

کلیدواژه

کامنت