شهریور 29, 1399 19:50 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 20:03 Asia/Tehran]
  • خروج آمریکا از پیمان موشکی، مسکو را وادار به ساخت موشک مافوق صوت کرد

رئیس جمهوری روسیه گفت: خروج آمریکا از قرارداد محدودیت تسلیحات پدافند موشکی با روسیه، مسکو را مجبور به ساخت مجموعه موشکی مافوق صوت کرد که مسکو را مجهز به سلاحی بی همتا کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ولادیمیر پوتین روز شنبه به مناسبت روز سازندگان سلاح روسیه با «گیلبرت یفرموف» طراح اصلی مجموعه موشکی مافوق صوت آوانگارد به صورت وبیناری گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهوری روسیه با اشاره به اهمیت برقراری و حفظ موازنه راهبردی در عرصه موشکی برای روسیه و تلاش آمریکا برای برتری در این عرصه اظهار کرد: در زمان حاضر برای نخستین بار در تاریخ معاصر روسیه، این کشور از پیشرفته‌ترین سلاح برخوردار است که از نظر قدرت و سرعت و دقت بر همه سلاح‌های دیگر برتری دارد.

پوتین به مناسبت روز سازندگان سلاح روسیه، به سازندگان موشک مافوق صوت هوایی کینژال، زیردریایی بدون سرنشین با موتور اتمی پوسیدون، موشک بالدار با برد نامحدود بوروستنیک، موشک دریایی سیرکون و سایر موشک‌های روسیه تبریک گفت.

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه موشک آوانگارد با سرعت 27 برابر سرعت صوت و دارای قدرت مانور بالا از جایگاه خاصی برخوردار است، خاطرنشان کرد: این نوع جدیدی از تسلیحات راهبردی است.

پوتین با یادآوری اینکه خروج آمریکا از قرارداد پدافند موشکی در سال 2002، روسیه را مجبور به طراحی موشک مافوق صوت جدید کرد، افزود: ما مجبور به ساخت این مجموعه موشکی در پاسخ به استقرار اجزای سامانه پدافند موشکی راهبردی بودیم که در آینده می‌توانست توانمندی هسته‌ای روسیه را خنثی کند.

موشک آوانگارد دارای سرعت 27 برابر سرعت صوت از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند در بالای لایه جو زمین حرکت کرده و در مسیر خود به سوی هدف ارتفاع خود را تغییر دهد و این خصوصیت‌ها امکان رهگیری آن را برای هر سامانه پدافند موشکی را در حال حاضر غیرممکن می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته دولت اوباما را مقصر دانست که روسیه این موشک جدید را ساخت و توانست فناوری مربوطه را از آمریکا برباید. 113

بیشتر بخوانید:

سفر لوکاشنکو به روسیه و وعده کمک پوتین به بلاروس

انتقاد پوتین از مداخله گری غرب در بلاروس، تلاش مسکو برای حمایت عملی از لوکاشنکو

هشدار پوتین درباره مداخله فزاینده غرب در امور داخلی بلاروس

کلیدواژه

کامنت