بهمن 05, 1399 19:31 Asia/Tehran [Updated: بهمن 05, 1399 20:54 Asia/Tehran]
  • اسکاتلند و ایرلند شمالی سودای استقلال از بریتانیا دارند

حزب ملی اسکاتلند نقشه‌راهی برای همه‌پرسی منتشر کرد و برنامه‌هایی برای رأی‌گیری دوباره استقلال اسکاتلند ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از رویترز، حزب ملی اسکاتلند گفته است اگر در انتخاباتی که برای ۶ مه آینده برنامه‌ریزی شده است اکثریت پارلمانی را به دست بیاورد، لایحه خود را تصویب می‌کند تا پس از پایان همه‌گیری کووید ۱۹، همه‌پرسی برگزار شود.

این حزب همچنین اعلام کد دولت انگلیس یا مجبور خواهد شد با همه‌پرسی موافقت کند یا به منظور مخالفت با مبنای حقوقی همه‌پرسی، باید اقدام قانونی انجام دهد.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است ملی‌گرایان اسکاتلند در صدد کسب اکثریت بی‌سابقه‌ای در انتخابات پارلمان این کشور هستند.

اسکاتلندی‌ها در همه‌پرسی سال ۲۰۱۴ به نسبت ۵۵ در مقابل ۴۵ درصد، علیه استقلال رأی دادند، اما موضوع برگزیت و نحوه رسیدگی دولت بریتانیا به بحران کووید ۱۹، حمایت از حزب ملی اسکاتلند را افزایش داده و اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اکثریت در حال حاضر موافق جدایی اسکاتلند از بریتانیا هستند.

در همین حال، نظرسنجی که روز شنبه در وب‌سایت The Times منتشر شد، تهدید بالقوه دیگری را برای آینده بریتانیا نشان داد؛ آن هم اینکه ۵۱ درصد رأی‌دهندگان ایرلند شمالی خواهان یک همه‌پرسی در مورد آینده خود در ۵ سال آتی هستند، در حالی که ۴۴ درصد با این همه‌پرسی مخالف بودند.

طبق این نظرسنجی، ۴۲ درصد مردم ایرلند شمالی حامی ایرلند متحد هستند، در حالی که ۴۷ درصد با جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا مخالف هستند.

بریتانیا متشکل از ولز، اسکاتلند، ایرلند شمالی و انگلیس است. // 114

بیشتر بخوانید:

توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره دوره پسا برگزیت

مخالفت جانسون با برگزاری دوباره همه پرسی استقلال اسکاتلند/ تحلیل

کلیدواژه