تیر 30, 1400 22:45 Asia/Tehran [Updated: تیر 30, 1400 22:51 Asia/Tehran]
  • دست رد اتحادیه اروپا به درخواست برگزیتی بریتانیا

درخواست بریتانیا برای تغییر در بخشی از توافق برگزیت بلافاصله از سوی معاون رئیس کمیسیون اروپا رد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، اتحادیه اروپا روز چهارشنبه پیشنهاد «دیوید فراست» معاون وزیر کشور بریتانیا در امور برگزیت برای تغییر در بخشی از توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) را رد کرد.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، فراست از اتحادیه اروپا درخواست کرده بود بخش‌های مربوط به پروتکل ایرلند شمالی در توافق برگزیت تعلیق شوند.

با این حال «ماروس سفکوویچ» معاون رئیس کمیسیون اروپا بلافاصله این درخواست را رد و اعلام کرد هیچ‌کدام از بخش‌های مختلف توافق برگزیت قابل مذاکره مجدد نیستند.

این مقام بروکسل تأکید کرد: «این آمادگی را داریم که در چارچوب پروتکل ایرلند شمالی به‌دنبال راه‌حلی خلاقانه بگردیم که به نفع جوامع مختلف در ایرلند شمالی باشد. با این حال با مذاکره مجدد بر سر این پروتکل موافق نیستیم».

طبق پروتکل ایرلند شمالی در توافق برگزیت، این بخش از بریتانیا، جزو بازار واحد اتحادیه اروپا باقی می‌ماند و ورود کالاهای ممنوع شده از سوی بروکسل، نمی‌توانند از بریتانیا وارد ایرلند شمالی شوند.

این بخش از توافق برگزیت به این دلیل تنظیم شده است که از ایجاد «مرز سخت» میان ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیا محسوب می‌شود و جمهوری ایرلند که بخشی از اتحادیه اروپا است، جلوگیری شود.

پیش‌تر نیز «سایمون کاوینی» وزیر امور خارجه جمهوری ایرلند درخصوص رویکرد بریتانیا در قبال توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) هشدار داد.

بریتانیا با سپری کردن دوره انتقالی 11 ماهه، سرانجام از روز یکم ژانویه 2021 از اتحادیه گمرکی و بازار واحد اروپایی خارج شد. اما اتحادیه اروپا 15مارس اعلام کرد که اقدام حقوقی علیه بریتانیا به دلیل عدم رعایت مفاد توافق برگزیت را آغاز کرده است.

اختلافات بر سر جبل الطارق، اجرای پروتکل ایرلند شمالی و همچنین اختلافات گمرکی از جمله مسائل بغرنج میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در دوران پسابرگزیت است که باعث تشدید تنشها میان دو طرف شده است.125

کلیدواژه