شهریور 30, 1400 09:56 Asia/Tehran [Updated: مهر 27, 1400 14:22 Asia/Tehran]
  • پیروزی حزب «روسیه واحد» درانتخابات پارلمانی روسیه

ایران پرس: کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که حزب «روسیه واحد» حدود 50 درصد آرا در انتخابات دومای روسیه را بدست آورده است که از حفظ اکثریت پارلمانی این حزب حکایت دارد.

حزب «روسیه واحد» با این پیروزی ۳۱۵ کرسی پارلمان را در اختیار خواهد داشت و حزب کمونیست روسیه نیز در مکان دوم قرار گرفته و حدود 20 درصد آرا را از آن خود کرده است و پس از آن، حزب لیبرال دموکرات روسیه با کسب ۷.۵ درصد آرا در مکان سوم قرار گرفت.

پیروزی قاطع حزب «روسیه واحد» تحولی چشمگیر و مهم درعرصه داخلی روسیه محسوب می شود. بدین ترتیب  این حزب می‌تواند هر لایجه یا طرح قانونی را بدون نیاز به کسب توافق با احزاب دیگر در پارلمان، به تصویب برساند.

حزب «روسیه واحد» ، در انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز توانسته بود ۵۴ درصد آرای انتخابات مجلس دوما را از آن خود کند.هر چند این حزب حدود 4 درصد آرای خود را در انتخابات اخیر نسبت به انتخابات سال 2016 از دست داده اما هم چنان می تواند اکثریت قاطع را در پارلمان در اختیار داشته باشد.

بدین ترتیب ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که بنیانگذار این حزب است، هم چنان خواهد توانست لوایح مد نظر خود را به راحتی به تصویب دومای روسیه برساند.

درعین حال با توجه به اصلاحات قانون اساسی روسیه در سال 2020 اختیارات دوما به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در این راستا نقش مجلس دوما و شورای فدراسیون یا همان سنای روسیه در تصمیم‌ گیری‌های دولتی افزایش یافته و دوما می تواند رئیس دولت را تایید کند و شورای فدراسیون هم از اختیارات عزل قضات برخوردار است.

در عین حال شرایط برای نمایندگان دومای روسیه و شورای فدراسیون و تامین مصونیت قضایی و کیفری آنها سخت تر شده است.

مساله دیگری که در خصوص انتخابات پارلمانی روسیه اهمیت دارد، اتخاذ تدابیری در راستای جلوگیری از حضور مخالفان وابسته به غرب به ویژه «الکسی ناوالنی Alexei Navalny» و تشکل ها و شبکه های وابسته به وی در این انتخابات بود.

براساس قانون «افراط‌ گرایی» که در ژوئن 2021  به تصویب مجالس قانونگذاری روسیه رسید، سران، هواداران و افراد رده بالای گروه‌های افراطی قادر به شرکت در انتخابات پارلمانی نخواهند بود.

قوه مقننه روسیه با تصویب قانون «افراط گرایی» مانع قانونی در مسیر ناوالنی، مقامات شبکه سیاسی و هواداران وی ایجاد کرده و عملا مانع رسوخ غرب گرایان به داخل نهادهای قانونی روسیه و نیز کسب سمت های مختلف در نهادهای اجرایی این کشور شد.

«اندری کلیموف Andrei Klimov » سناتور روس در این زمینه می گوید:‌‌ «هیچ کشور متمدنی به افراط‌ گرایان اجازه نمی‌دهد وارد نهادهای رسمی شوند.»

این مساله با توجه به رویکرد مداخله جویانه آمریکا و اتحادیه اروپا در امور داخلی روسیه از جمله انتخابات این کشور و حمایت از غرب گرایان از اهمیتی دو چندان برخوردار شده است.

قبل از انتخابات اخیر غربی ها جنگ روانی و تبلیغاتی گسترده ای را به نفع ناوالنی و تشکل وی به راه انداخته و خواهان آزادی وی از زندان شدند. «الکسی ناوالنی» اکنون به دلیل جرایم ارتکابی در زندان به سر می برد و غربی ها به ویژه آمریکا و اتحادیه اروپا فشار سیاسی و تحریمی گسترده ای را به منظور وادار ساختن مسکو به آزادی او وارد کرده اند.

ناوالنی پیشتر در پیامی از مردم روسیه خواسته بود تا در انتخابات  پارلمانی شرکت کرده، اما به نامزد‌های حزب «روسیه  واحد» رأی ندهند.

روسیه بارها شاهد دخالت آشکار آمریکا  و اروپا در انتخابات خود و نیز تشویق مخالفان دولت روسیه از سوی واشنگتن برای برپایی اعتراضات و تجمعات در واکنش به نتایج انتخابات پارلمانی یا ریاست جمهوری روسیه بوده است.

در این راستا اتحادیه اروپا مدعی بروز «تخلفات و محدودیت‌‌های شدید» در انتخابات اخیر روسیه شده و بدین ترتیب به گمان خود زمینه بروز اعتراضات در داخل روسیه علیه نتایج انتخابات اخیر را فراهم کرده است.

با این حال، مشارکت گسترده مردم روسیه در انتخابات اخیر و نیز، رای بالای حزب «روسیه واحد» نشان می دهد که آنها هم چنان از پوتین و حزب او حمایت می کنند.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

 112 

 بیشتر بخوانید:

حزب حامی پوتین پیشتاز انتخابات روسیه

سیستم رای گیری الکترونیکی در روسیه مورد حمله هکری قرار گرفت

تلاش غرب برای اخلال در انتخابات پارلمانی روسیه و هشدار مسکو

 

کلیدواژه