آبان 06, 1400 07:41 Asia/Tehran [Updated: بهمن 07, 1400 21:06 Asia/Tehran]
  • مجوز ماهیگیری، محور تشدید اختلافات فرانسه با بریتانیا

دولت پاریس با تاکید بر لزوم موافقت لندن با ارائه مجوزهای بیشتر به ماهیگیران فرانسوی برای فعالیت در آب‌های بریتانیا از تشدید بازرسی‌های گمرکی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «گابریل آتال» سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه تاکید کرد، بازرسی های گمرکی را تشدید و تجارت با بریتانیا را از دوم نوامبر مختل می کند، مگر اینکه لندن با اعطای مجوزهای بیشتری به ماهیگیران فرانسوی برای فعالیت در آب های بریتانیا موافقت کند.

این اقدامات شامل بررسی سیستماتیک گمرکی و بهداشتی محصولات وارد شده به فرانسه و ممنوعیت ورود غذاهای دریایی است.

آتال مدعی شد، فرانسه تقریباً 50 درصد از مجوزهایی را که طبق قرارداد ماهیگیری که در دسامبر سال گذشته بین بریتانیا و اتحادیه اروپا توافق شد، از دست داده است.

شعله ور شدن اختلافات بر سر ماهیگیری آخرین مورد از یک سری اختلافات بین دو همسایه اروپایی است که روابط دیپلماتیک را به پایین ترین حد خود در دهه های اخیر رسانده است.

اختلاف میان بریتانیا و فرانسه به دلیل رویه‌های صدور مجوز برای قایق‌های ماهیگیری اتحادیه اروپا که می‌خواهند در آب‌های اطراف بریتانیا و جزایر مانش پس از برگزیت فعالیت کنند، آغاز شد.

بازرسی های گمرکی فرانسه این پتانسیل را دارد که به طور جدی تجارت به و از بریتانیا را کاهش دهد.

موضوع حقوق و امتیازات دریایی به ویژه حق ماهیگیری در دریاهای مجاور بریتانیا از جمله دریای شمال و کانال مانش از موارد مسکوت مانده در مذاکرات برگزیت بود.

117

بیشتر بخوانید:

تشدید اختلافات میان فرانسه و بریتانیا؛ هشدار پاریس 

کلیدواژه