بهمن 03, 1400 04:12 Asia/Tehran [Updated: بهمن 03, 1400 04:13 Asia/Tehran]
  • اوکراین سفیر آلمان را احضار کرد

وزارت خارجه اوکراین، سفیر آلمان در کی‌یف را  احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت خارجه اوکراین روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد، "آنکو ویلدیوسن" Anko Wildjosen، سفیر آلمان را احضار کرده است تا نارضایتی عمیق "کی‌یف" را از امتناع دولت آلمان در ارسال سلاح به اوکراین ابراز کند.

دولت آلمان در روزهای اخیر چندین بار درخواست اوکراین برای ارسال سلاح به این کشور در بحبوحه افزایش تنش‌ها با روسیه را رد کرده است.

برلین اعلام کرده، این اقدام در حال حاضر مفید نخواهد بود.

چندین کشور عضو ناتو از جمله بریتانیا اما از ارسال تسلیحات به اوکراین خبر داده اند.

تنش در روابط روسیه و غرب به ویژه با آمریکا در هفته های اخیر بشدت افزایش یافته است. آمریکا در کنار متحدان خود در ناتو و هم نوا با دولت غربگرای اوکراین ، روسیه را متهم به آمادگی برای حمله به اوکراین کرده اند.

در مقابل روسیه اتهامات غرب درباره قصد مسکو برای حمله به اوکراین را رد کرده و آمریکا و متحدان اروپایی اش را به تشدید عامدانه تنش‌ها متهم کرده است.

از نظر مقامات مسکو، ناتو در راستای افزایش تنش و بدون درنظر گرفتن خواست و منافع مسکو عمل می کند؛ چنان که پس از بروز بحران اوکراین، کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا، روند تجدید قوا و استقرار گسترده نیروهای نظامی خود را به ویژه در دو حوزه بالتیک و دریای سیاه افزایش دادند. این موضوع اعتراض گسترده مسکو را در پی داشته است.

موضوع دیگر که همواره انتقاد مسکو را در پی داشته، تلاش مستمر ناتو برای پیشروی به سوی شرق و عضویت کشورهای مرکز و شرق اروپا از جمله همسایه های روسیه مانند اوکراین و گرجستان در این سازمان بوده است. روسیه توسعه ناتو به سمت شرق را به عنوان تهدیدی علیه امنیت ملی خود ارزیابی کرده و رویکرد ناتو برای گسترش اعضای این پیمان نظامی را عامل تشدید تنش ها می داند. 

120