بهمن 03, 1400 22:20 Asia/Tehran [Updated: بهمن 03, 1400 22:52 Asia/Tehran]
  • اولیانوف: مذاکرات پیشرفت دارد، اما باید تا فوریه توافق انجام شود

نماینده روسیه در مذاکرات وین، با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای پیشرفت خوبی دارد، تصریح کرد مذاکرات نمی‌تواند ماه‌ها ادامه یابد و باید تا فوریه گفت‌وگوها را نهایی کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه یکشنبه شب پس از پایان جلسه نمایندگان گروه ۱+۴ و ایران گفت کاملاً دشواری‌ها و تجربه منفی ایران را در نتیجه سیاست فشار حداکثری آمریکا درک می‌کنیم و طبیعتا در جریان مذاکرات این مساله را در ذهن داریم که درباره تضمین بهبود شرایط اطمینان حاصل کنیم.

این دیپلمات روس درباره روند گفت‌وگوها هم بیان کرد رایزنی‌های سیاسی گام به گام جریان دارد و ما دیدارهای مفیدی را در قالب‌های مختلف میان شرکت کنندگان داشتیم.

وی به جلسه امروز گروه ۱+۴ و ایران اشاره کرد و گفت طرف‌ها در این نشست پیرامون یکی از مسائل مهم و با اولویت بالا پرداختند.

اولیانوف اطلاعات بیشتری در جزئیات جلسه نداد، اما افزود: گفت‌وگوها رو به پیشرفت است و جلسات فردا هم ادامه دارد. ما گام به گام در حال پیشروی هستیم.

اولیانوف در بخش دیگری از اظهاراتش بیان داشت که روسیه مخالف تعیین ضرب‌الاجل‌های مصنوعی است اما با به سرانجام رسیدن هر چه سریع‌تر روند مذاکرات وین موافق است.

وی گفت مذاکرات نمی‌تواند ماه‌ها ادامه یابد و باید تا فوریه گفت‌وگوها را نهایی کنیم.

این دیپلمات روس اضافه کرد: اینکه آیا بتوان اوایل فوریه به نتیجه رسید نمی‌دانم اما تمام گام‌های لازم را برای تسریع روند مذاکرات انجام می‌دهیم.

مذاکرات رفع تحریم‌ها از ششم دی‌ماه آغاز شده و قریب به اتفاق هیات‌ها نسبت به برخی پیشرفت‌های حاصل شده اذغان دارند. منابع دیپلماتیک می‌گویند که مذاکرات در مسیر درستی حرکت می‌کند و احتمال شکل‌گیری توافق نهایی بیش از هر وقت دیگری افزایش یافته است؛ اما بحث‌ها در سطح کارشناسی وارد جزئی‌ترین مسائل فنی شده و مذاکره‌کنندگان سرگرم تبدیل ایده‌ها به کلمات و جملات هستند که فرآیندی زمان‌بر است. // 114

بیشتر بخوانید:

اولیانوف: هماهنگی نزدیکی میان ایران و روسیه در خصوص احیای برجام وجود دارد

مقاومت واشنگتن در برابر خواسته بر حق ایران درباره ارائه ضمانت عدم خروج از برجام

 

کلیدواژه