خرداد 14, 1401 17:09 Asia/Tehran [Updated: خرداد 14, 1401 18:24 Asia/Tehran]
  • گفت‌وگوی برجامی جوزپ بورل با امیرعبداللهیان

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از گفت‌وگوی خود با وزیر خارجه ایران درخصوص توافق هسته‌ای برجام خبر داد.

مذاکرات وین از 11 مارس گذشته تاکنون به دلیل تعلل طرف‌های غربی به ویژه دولت «جو بایدن» برای جبران اقدامات غیرقانونی دولت پیشین آمریکا و تداوم کارزار فشار حداکثری متوقف شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در آستانه برگزاری نشست شورای حکام با انتشار گزارشی تحریک آمیز ادعا کرد که ایران در ارائه پاسخ‌های «معتبر فنی» به سوال‌های این سازمان درباره پیدا شدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده، ناکام بوده است. 

در این گزارش که یک نسخه آن به رویت رویترز رسیده، ادعا شده است: ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۱۸ برابر حد مجاز در توافق هسته‌ای رسیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر همین اساس نتیجه گیری کرده که مسائل پادمانی مربوط به این سه مکان باقی مانده است. 

اخیراً خبرگزاری رویترز از تهیه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی توسط آمریکا و سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس به شورای حکام آژآنس بین المللی انرژی خبر داد که آمریکایی ها نیز این موضوع را تائید کردند.

جمهوری اسلامی ایران این رویکرد را غیر سازنده خواند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جوزف بورل روز شنبه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: دوباره با حسین امیرعبداللهیان (وزیر امور خارجه ایران) گفت‌وگو کردم. احتمال دستیابی به توافق و بازگشت به برجام در حال کاهش است؛ اما ما هنوز هم می توانیم با تلاش بیشتر این کار را انجام دهیم.

وی افزود: من به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات وین، در هر زمان آماده هستم تا راه حلی را برای آخرین مسائل باقی مانده تسهیل کنم. / 114

بیشتر بخوانید:

آمریکا، مسبب وقفه طولانی در مذاکرات وین

اولیانوف: غرب مانع احیای برجام می‌شود

چهار سال پس از خروج آمریکا از برجام

پیشنهاد اتحادیه اروپا برای شکستن بن بست مذاکرات احیای برجام

کلیدواژه