بهمن 14, 1396 11:03 Asia/Tehran [Updated: بهمن 07, 1400 21:06 Asia/Tehran]
  • شافعی: جاده ابریشم رابطه اقتصادی ایران با کشورهای منطقه را گسترش می دهد

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران گفت، احیای جاده ابریشم به طور مدرن می تواند ضامن منافع ملی ایران باشد.

به گزارش پارس تودی، «غلامحسین شافعی» رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران امروز (شنبه) در بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی در تهران با بیان اینکه اجرای پروژه جاده ابریشم رابطه اقتصادی ایران با کشورهای منطقه را گسترش خواهد داد، افزود، برنامه ریزی شهری و تبادلات فرهنگی و برنامه ریزی های اقتصادی در سایه این پروژه رونق می گیرد.  

شافعی تصریح کرد، هدف از اجرای جاده ابریشم شکل گیری چارچوب های جدید در زمینه اقتصادی بوده تا جاده کهن ابریشم در عصر جدید انرژی و حیاتی نو پیدا کند و کشور چین از منابع مهم سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های جاده ابریشم است.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران گفت: بدون شک، تحقق اهداف جاده ابریشم و منافع کشورهای مختلف در نقاط مختلف دنیا، در گرو همکاری و استفاده از ظرفیت همه کشورهاست.

بیست و نهمین دوره نشست کمیته دائمی کنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی (ICAPP) و دومین کنفرانس ویژه «راه ابریشم» دیروز با مشارکت رهبران، دبیران کل و مقامات ارشد 40 حزب و سازمان سیاسی از 25 کشور آسیایی و مسوولان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در تهران آغاز به کار کرد.

یکی از اولویت های کشورهای آسیایی، تقویت همکاری ها در جهت  ثبات و امنیت  جمعی است.

از اینرو  باید از همه فرصت ها  و ظرفیت ها در جهت  مواجهه با چالش های منطقه ای و بین المللی بهره گرفت.  در این راستا  مجموعه هایی همچون احزاب و مجمع پارلمان های آسیایی (APA)  و نهادهای فرهنگی و اندیشکده های  سیاسی با داشتن ظرفیت های بالقوه می تواند نقش مهمی در مسیر تقویت همگرایی در بین  کشورهای  های آسیایی و هماهنگ سازی میان  دیدگاه های آنها به سوی موضوعات و حوزه های مهم ایفا کنند. 113/116

بیشتر بخوانید:

اجلاس بین‌المللی بهداشت و جاده ابریشم در پکن + ویدئو 

پایان اجلاس جاده ابریشم چین با پیام همکاری برای جهان

نگاهی به اجلاس دو روزه احیای جاده ابریشم نوین در پکن/ تحلیل

 

کلیدواژه