فروردین 02, 1398 11:54 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • قاسمی: تصمیمات ترامپ منطقه را به بحران می کشاند

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز جمعه در واکنش  به اظهارات اخیر ترامپ درباره بلندی های جولان اشغالی سوریه، گفت: تصمیمات شخصی و خلق الساعه رئیس جمهور آمریکا، منطقه حساس خاورمیانه را به سمت بحران های پی در پی جدیدی سوق خواهد داد.

به گزارش پارس تودی، "بهرام قاسمی" ضمن محکومیت شدید این اظهارات تصریح کرد، رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم اشغالگر بر هیچ یک از اراضی عربی و اسلامی حاکمیت ندارد و باید سریعا به تجاوز و اشغالگری این رژیم خاتمه داده شود. جولان نیز بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت بخش اشغال شده سرزمین سوریه به شمار می رود و جز خاتمه اشغال هیچ راه حل دیگری برای آن متصور نیست.

قاسمی افزود: تصاحب سرزمین از طریق اشغال و تجاوز محکوم است و تصمیم مداخله جویانه رئیس جمهور آمریکا در موضوع جولان، نه تنها در ماهیت تعلق آن به خاک سوریه تغییری ایجاد نمی کند، بلکه به روشنی شکست سیاست های سازشکارانه و درستی راه مقاومت و ایستادگی در مقابل خوی تجاوزگرانه و توسعه طلبانه آمریکا و رژیم صهیونیستی را به اثبات می رساند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین با اشاره به رفتارهای ناقض قطعنامه های شورای امنیت و قوانین و اصول و حقوق بین المللی ترامپ گفت: تصمیمات شخصی و خلق الساعه ایشان تنها پرده ای دیگر از سیاست های واقعی آمریکا را برداشته است؛ سیاست هایی که برای همه جهان خطرناک بوده و به ویژه این منطقه حساس را به سمت بحران های پی در پی سوق خواهد داد.

قاسمی در پایان نسبت به این رفتارهای قلدرمآبانه آمریکا و رژیم صهیونیستی، که می تواند منجر به دور جدیدی از درگیری ها در منطقه شود، هشدار داد و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دقت تمامی تحولات آتی را رصد کرده و در همکاری و رایزنی با دولت سوریه و دیگر کشورها، سیاست های متناسب را اتخاذ خواهد کرد.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در توییتر تصریح کرد پس از 52 سال زمان آن رسیده است که آمریکا به طور کامل حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.

"فرهان حق"، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد پنجشنبه شب در واکنش به این اظهارات "ترامپ" گفت: ما به تمام قطعنامه‌های سازمان ملل درخصوص جولان سوریه متعهد هستیم.

"احمد ابوالغیط"، دبیرکل اتحادیه عرب نیز گفت: هرگونه به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان سوریه، از وجهه قانونی برخوردار نیست.

ابوالغیط افزود: اتحادیه عرب از حق سوریه در خصوص سرزمین اشغال شده اش حمایت می کند و ما موضع روشنی در این خصوص داریم.

"مایا کوتسیانچیچ"، سخنگوی "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پنجشنبه شب گفت: این اتحادیه، حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی را به رسمیت نمی شناسد.

"کوتسیانچیچ" افزود، موضع ما در قبال این که بلندی های جولان به کجا تعلق دارد تغییر نکرده است.

"مولوود چاووش اوغلو" وزیرخارجه ترکیه نیز در واکنش به اظهارات "ترامپ" گفت: تلاش ها برای مشروعیت دادن به اقدامات خلاف قانون اسرائیل، افزایش خشونت در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

"ایگور موروزوف"، عضو کمیسیون امور بین الملل پارلمان روسیه هم اعلام کرد: مسکو به هیچ وجه حاکمیت اسرائیل  بر جولان اشغالی را به رسمیت نخواهد شناخت.

رژیم صهیونیستی در سال 1967، حدود هزار و 200 کیلومتر مربع از خاک سوریه در بلندی‌های جولان را اشغال و پس از مدتی این منطقه را به سرزمین های اشغالی الحاق کرد. جامعه بین‌الملل هرگز این الحاق را به‌رسمیت نشناخته است.

شورای امنیت سازمان ملل نیز این منطقه را اشغالی خوانده است.

دولت آمریکا اما حامی اشغالگری رژیم صهیونیستی است.

117

بیشتربخوانید:

سوریه اظهارات ترامپ درباره جولان را به شدت محکوم کرد

جهان اظهارات ترامپ درباره جولان سوریه را محکوم کرد

حمایت «دونالد ترامپ » از اشغالگری رژیم صهیونیستی