فروردین 22, 1398 18:31 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • قاسمی: ایران از انصراف مصر در ناتوی عربی استقبال می کند

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ضمن استقبال از انصراف مصر از شرکت در ناتوی عربی گفت: مصر یکی از کشورهای مهم و توانمند جهان عرب و جهان اسلام است که می تواند نقش مهمی در ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا ایفا کند.

به گزارش پارس تودی، "بهرام قاسمی" روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا در مورد خبر منتشر شده توسط برخی خبرگزاری ها مبنی بر انصراف مصر از حضور در ناتوی عربی، اظهار داشت: هنوز این خبر توسط منابع رسمی تایید نشده است و اطلاع دقیقی در مورد صحت و سقم آن موجود نیست.

وی خاطرنشان کرد: در حال بررسی این خبر و میزان صحت آن هستیم و در صورت تایید صحت این خبر از آن استقبال می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: مصر یکی از کشورهای مهم و توانمند جهان عرب و جهان اسلام است که می تواند نقش مهمی در ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا ایفا کند.

بهرام قاسمی اضافه کرد: مصر می تواند با واقع نگری هرچه بیشتر و درک شرایط حساس کنونی در جهت نزدیکی و وحدت جهان اسلام نقش بسزا و در خوری ایفا کند.

وی ابراز امیدواری کرد، مصر به عنوان یک قدرت انکار ناپذیر جهان عرب بتواند در شرایط خطیر کنونی منطقه و جهان، در مسیر واقع بینانه و درستی رسالت تاریخی خود را انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان افزود در چنین شرایطی روابط و درک بهتری میان ایران، مصر و سایر کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم، تامین امنیت و ثبات پایدار، تحکیم درک و فهم متقابل و همکاری های چند سویه به وجود خواهد آمد. 

قاسمی در خصوص ناتوی عربی تاکید کرد: همانگونه که در گذشته نیز بیان کرده ام، اصولا نمی توان چندان به موضوعی بنام ناتوی عربی خوش بین بود چرا که در جهان غرب ناتو تحت شرایط خاص تاریخی و جغرافیایی خاص، بر اساس یک سری ارزش های مشخص و ضرورت ها و حتی اشتراکاتی کاملا مشخص انجام شد، امروز این گمان وجود ندارد که حتی با بومی کردن سازمان ناتو که مولود حوادث خاص تاریخی بود بتوان از آن در جهان عرب الگو برداری کرد.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه شب به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد، دولت مصر از حضور در ناتوی عربی انصراف داده است.

طرح تشکیل ناتوی عربی را "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا، در سال 2017 در اجلاس ریاض که در آن بیش از 40 تن از سران کشورهای عربی حضور داشتند، ارائه کرد و در صدد اجرای آن برآمده است.

116/117

بیشتر بخوانید:

میدل‌ایست آی: «ناتوی عربی» محکوم به شکست است

ماموریت ناتوی عربی - آمریکایی علیه ایران/ تحلیل

 درخواست از علمای جهان اسلام برای مقابله با «ناتوی عربی»

عربی21: ناتوی عربی به رهبری نتانیاهو

کلیدواژه

کامنت