فروردین 22, 1398 22:32 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ایران طرف های سودانی را به خویشتنداری و گفت وگو دعوت کرد

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب ابراز امیدواری کرد، تمامی طرف‌های سودانی با خویشتنداری، حفظ آرامش و بهره‌گیری از سیاست تعامل و گفتگو و از روش‌های مسالمت آمیز، مطالبات و خواسته‌های خود را پیگیری کنند.

به گزارش پارس تودی، "بهرام قاسمی" درخصوص موضع ایران در قبال تحولات سودان گفت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تحولات روزهای اخیر سودان مسئله داخلی این کشور است تصریح کرد، ایران همواره خواستار ثبات و امنیت کشورهای مسلمان بوده و خواهد بود.

ارتش سودان روز پنجشنبه در بیانیه ای که "عوض بن عوف" وزیر دفاع این کشور آن را قرائت کرد، برکناری "عمر البشیر" رئیس جمهور این کشور را پس از 30 سال حکومت، تایید و سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه محدودیت رفت و آمد در سودان اعلام کرد.

وزیر دفاع سودان همچنین از تشکیل یک شورای انتقالی نظامی خبر داد و گفت: این شورا به مدت 2 سال اداره امور سودان را برعهده خواهد گرفت.

بحران در سودان از 19 دسامبر 2018  با اعتراضات مردمی علیه اوضاع وخیم اقتصادی وافزایش قیمت ها به ویژه قیمت نان و سوخت شروع شد و با مداخله نیروی نظامی و تلاش آنها برای سرکوب معترضان و همچنین ورود احزاب سیاسی و پیگیری مطالبات از جمله افزایش آزادی های سیاسی، ابعاد گسترده سیاسی، اقتصادی و امنیتی یافته است.117

بیشتر بخوانید:

کودتا علیه کودتاچی در سودان/ تحلیل

ارتش سودان در بیانیه‌ای برکناری و بازداشت "عمرالبشیر" را تایید کرد

کودتای نظامی در سودان/ عمرالبشیر برکنار شد

 

کلیدواژه

کامنت