تیر 10, 1398 16:19 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • موسوی: در صورت عدم اقدام اروپا برای اجرای اینستکس ایران گام دوم را برمی دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز امیدواری نسبت به اقدام اروپا برای اجرای "اینستکس" گفت: اگر ایران تا پایان مهلت 60 روزه شاهد اقدام عملی و ملموس اروپا نباشد، 16 تیرماه گام دوم کاهش تعهدات برجامی را برمی دارد.

به گزارش پارس تودی، «سیدعباس موسوی» امروز دوشنبه در مراسم بزرگداشت مرتضی صفاری نطنزی نماینده فقید مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در تشریح اقدامات ایران در گام دوم کاهش تعهدات برجامی گفت: بخشی از این مرحله در زمینه غنی سازی است که درصد و سطح آن را به زودی اعلام می شود.

موسوی خاطرنشان کرد: ایران در حال حاضر اقداماتی را از سوی اروپایی ها مشاهده می کند اما باید آنها اقداماتی انجام بدهند که تامین کننده مطالبات ایران باشد.

وی یادآور شد: دولت ایران به مقامات اروپا اعلام کرده اند که اگر آنها گام عملی تر، ملموس تر و قانع کننده‌تر بردارند، حتماً این کاهش تعهدات ایران قابل بازگشت است وگرنه تهران به مسیر خود ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه که گفته شده ایران از مرز 300 کیلوگرم اورانیوم 67/3‬ درصد عبور کرده است، گفت: این سوال را از دوستان انرژی اتمی بپرسید چراکه آنها این موضوع را بهتر می دانند.

اروپا در جریان مذاکرات با ایران پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های هسته ای، متعهد شد ساز و کار مالی ویژه ای برای بی‌اثر کردن تحریم‌‌های آمریکا ضد ایران ارائه کند.

اروپا 31 ژانویه بالأخره پس از ماه‌ها، رسما راه‌اندازی «اینستکس» را اعلام کرد؛ این کانال مالی اما در عمل هنوز اجرایی نشده است.

رئیس جمهوری ایران هشتم می 2019 همزمان با سالگرد خروج غیرقانونی آمریکا از توافق هسته‌ای و عدم اقدامات عملی از سوی گروه 1+4 در تامین منافع ایران براساس برجام، اعلام کرد، ایران برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد.

در این راستا، تهران در مهلتی 60 روزه به شرکای برجام فرصت داد تا نسبت به تامین منافع ایران اقدام کنند و در غیر این صورت، گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران اجرا می‌شود.

مهلت 60 روزه ایران به اروپا در روز 7 ژوئیه (16 تیر) به پایان می رسد.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد؛ اقدامی که با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

116/118

بیشتر بخوانید:

شرایط لازم برای عملکرد پایدار "اینستکس"

موگرینی: اینستکس در حال پردازش نخستین تراکنش است

تخت روانچی: "اینستکس"، ماشینی زیبا اما بدون بنزین است

 

کلیدواژه

کامنت