تیر 29, 1398 13:14 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1399 15:12 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: تأسیسات هسته‌ای فردو تعطیل نشده است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به برخی اخبار درباره تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو، گفت: این تأسیسات تعطیل نشده است.

به گزارش پارس تودی، «بهروز کمالوندی» روز شنبه در واکنش به برخی اخبار درباره تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو، گفت: این تأسیسات تعطیل نشده و مرکز ملی خلاء در این مجموعه فعال بوده و تحقیق و توسعه را روی شیرآلات خلاء انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: شیرآلات خلاء در صنایع پیچیده هسته‌ای کاربرد دارد و "دیوید آلبرایت" تحلیلگر هسته‌ای آمریکایی نیز در گزارش اخیر خود به پیشرفت این فناوری اذعان کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به قرار گرفتن ایران در ردیف کشورهای دارای فناوری «کوانتوم» گفت: اتفاق مهم و ارزشمند دیگری که در سازمان انرژی اتمی در حال وقوع است ورود به دروازه های انقلاب فناوری دنیا یعنی کوانتوم بوده که در دهه های آینده تحول زیادی در توسعه ارتباطات و ساخت پردازشگرهای فوق سریع ایجاد خواهد کرد.

کمالوندی خاطرنشان کرد: مرکز ملی کوانتوم به زودی آزمایش ارتباط ذرات کوانتومی با فاصله بیش از یک متر را انجام خواهد داد و ایران نخستین کشور خاورمیانه و جهان اسلام خواهد بود که به این فناوری دسته پیدا کرده است و جزو معدود کشورهای دنیا در عرصه مهار ذرات کوانتومی و فوتون ها قرار می گیرد.

خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی برای اجرای تعهداتشان در قبال توافق هسته ای، موجب شد تا ایران در دو نوبت به کاهش تعهدات برجامی خود اقدام کند.

ایران 16تیر پس از پایان مهلت 60 روزه خود به اروپایی ها برای اجرای تعهدات برجامی، فرایند عبور از سطح غنی سازی 3/67 (سه و شصت و هفت) درصد را آغاز کرد.

ایران همچنین به اروپایی‌ها هشدار داد اگر تعهدات خود را اجرا نکنند، جمهوری اسلامی گام سوم را محکم‌تر بر می‌دارد.

113/116

بیشتربخوانید:

کمالوندی: در حال حاضر سطح غنی‌سازی ایران 4.5 درصد است

کمالوندی: کاهش تعهدات برجامی به منزله اعطای فرصت به دیپلماسی است

 کمالوندی: ایران هیچ پادمان و پروتکل الحاقی را نقض نکرده است

 

کلیدواژه

کامنت