مهر 23, 1398 10:50 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • وزیر بهداشت: تحریم دارو و تجهیزات پزشکی جنایت علیه بشریت است

وزیر بهداشت گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا و ممانعت از دسترسی مردم ایران به دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی تهدیدی برای سلامت ایرانیان و جنایت علیه بشریت است.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری "ایران پرس"، «سعید نمکی» روز سه شنبه در مراسم افتتاح اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت افزود: از دبیرکل سازمان بهداشت جهانی انتظار داریم از مظلومیت کشور ایران که در اوج جنگ ظالمانه اقتصادی می کوشد بدون عقبگرد در حوزه سلامت و ارتقای خدمات بهداشتی تلاش کند، دفاع کرده و نگذارد سلامت مردم کشور ما لگدمال عهدشکنی و خودکامگی آمریکا شود.

وی اضافه کرد: ما متعهد به ارائه خدمات بهداشتی به همه افراد اعم از شیعه، سنی، کلیمی، مسیحی، زرتشتی و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستیم و از سازمان بهداشت جهانی می خواهیم نگذارد سلامت هیچ کسی توسط جنگ افروزان و فرقه گرایان دستخوش آسیب، تهدید و بی عدالتی شود.

وزیر بهداشت گفت: ایران آماده است تا تجارب موفق خود را در حوزه بهداشت و درمان در اختیار دیگر کشورها قرار دهد و بی تردید تنها راه کنترل بیماری های واگیر و کاهش آسیب به سلامت مردم از مسیر انتقال تجارب و هماهنگی کشورهای منطقه و حمایت سازمان بهداشت جهانی می گذرد و ما به عنوان مسئولان جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در این زمینه پایبندیم.

نمکی ادامه داد: جمهوری اسلامی به تمام تعهدات خود و قطعنامه های سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل برای پوشش همگانی سلامت پایبند است و دولت یازدهم و دوازدهم با اجرای طرح تحول سلامت موفقیت های چشمگیری در این زمینه به دست آورده است.

اقدامات ایران برای پوشش همگانی سلامت

وی گفت: اقدامات ایران برای پوشش همگانی سلامت از سی سال پیش و قبل از «اعلامیه آلماآتا» با ایجاد 17 هزار خانه بهداشت در روستاها و اتصال آنها به پایگاه های بهداشتی شهری صد درصد روستاییان و 90 درصد شهرنشینان را تحت پوشش قرار داد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: کاهش مرگ و میر مادران از 200 در 100 هزار نفر در دهه 80 میلادی به 20 در 100 هزار نفر در سال 2018 و کاهش مرگ و میر نوزادان از 120 در هزار تولد زنده به 13/4در هزار تولد زنده و پوشش 98 درصدی واکسیناسیون کودکان بارها از طرف کارشناسان سازمان بهداشت جهانی مورد بازدید و تقدیر قرار گرفته و در بسیاری از کشورها الگوبرداری شده است.

نمکی افزود: تابستان امسال نیز وزارت بهداشت طرح پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان را که از مسائل مورد توجه رئیس جمهوری بود، کلید زد که این اقدام ریل گذاری بزرگی برای اجرای برنامه پزشک خانواده، نظام ارجاع و اجرای راهنماهای بالینی برای بهبود خدمات نظام سلامت است.

اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون

نمکی به اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون اشاره کرد و گفت: با اجرای این برنامه، فشار خون 31 میلیون نفر افراد بالای 30 سال بررسی شد و 2 میلیون فرد جدید مبتلا به فشار خون که قبلا از بیماری خود مطلع نبودند، شناسایی شدند.

وی همچنین با اشاره به سیل نوروز امسال اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران توانست بدون کمک خارجی این سیل را بدون حتی یک مورد همه گیری و شیوع بیماری های واگیر و اسهالی کنترل کند و نشان داد توان پاسخگویی به حوادث بزرگ را دارد و این الگوی بی نظیری بود که اجرا شد و مدل موفقی برای مدیریت در شرایط بحران است که می تواند به عنوان یک تجربه موفق در سازمان بهداشت جهانی مورد توجه قرار گیرد.

نمکی گفت: چالش های مهمی در منطقه مدیترانه شرقی و جود دارد از جمله افزایش شیوع مصرف دخانیات که به عنوان رئیس کنوانسیون کنترل دخانیات از سازمان بهداشت جهانی می خواهیم در راستای کاهش 30 درصدی مصرف دخانیات تا سال 2025 و مبارزه با تجارت غیرقانونی محصولات دخانی همکاری کند.

116/118

بیشتر بخوانید:

روحانی: امید به زندگی در ایران افزایش یافته است

پخش زنده اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی از "ایران پرس"

کلیدواژه

کامنت