مهر 25, 1398 09:45 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • امیر حاتمی: طراحی و ساخت جت یاسین نماد بارز شکست تحریم‌ها است

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: رونمایی از هواپیمای جت "یاسین" نماد بارز و افتخارآمیز در شکست و بی‌اثر کردن تحریم‌ها است.

به گزارش پارس تودی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از هواپیمای جت آموزش پیشرفته تمام ایرانی یاسین تصریح کرد: این هواپیما نه تنها ماهیت راهبردی علمی و فناورانه داشته و بر ارتقاء قدرت ملی تاثیرگذار خواهد بود، بلکه به عنوان نماد بارز و افتخارآمیز در شکست و بی‌اثر کردن تحریم‌ها، پیام بسیار روشنی را به نظام استکبار منعکس می‌کند.

وزیر دفاع تاکید کرد: نخبگان صنعت دفاعی با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان، ضمن رفع یکی از ضروری‌ترین نیازهای هوایی کشور، دستاوردی جدید و سترگ را به عنوان هدیه به محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، ملت شریف ایران اسلامی، نیروهای مسلح به ویژه نیروی هوایی ارتش وسپاه تقدیم می‌نماید.

امیر حاتمی با بیان اینکه تجهیز ناوگان هوایی کشور به هواپیمای جت آموزش پیشرفته بومی یاسین چرخه تولید قدرت هوایی در بعد صنعتی را به شکلی منسجم تسریع می‌دهد، افزود: با این رونمائی زمینه برای تحقق اقتصاد مقاومتی با ماهیت رونق تولید ملی که مدنظر رهبر معظم انقلاب (مدظله­‌العالی) می­‌باشد در حوزه صنعت هوایی محقق شده است.

وزیر دفاع یکی از اهداف طراحی و تولید هواپیمای جت آموزش پیشرفته یاسین را برطرف کردن نیاز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته پس از گذراندن دوره های آموزشی مقدماتی و متوسط با هواپیماهای ملخی و رفع وابستگی به سایر کشورها در تکمیل دوره آموزشی خلبانان با هواپیمای جت برشمرد.

امیر حاتمی در ادامه با تشریح پیچیدگی‌های هواپیمای جت یاسین طراحی، ساخت و تست‌های موفق متعدد هواپیما در این کلاس را نیاز به دانش بومی طراحی و تکنولوژی بالا عنوان کرد و گفت: معمولاً در دنیا مجموعه ای از چند کشور صاحب تکنولوژی و دانش فنی، بصورت مشترک اقدام به طراحی و ساخت یک هواپیما در این رده و کلاس می‌نمایند چرا که امکانات و زیرساخت‌هایی نظیر آزمایشگاه تونل باد، تست سازه و تست‌های استندی و سایر تجهیزات دقیق به علت پیچیدگی محصول نیاز به دانش بالا و سرمایه گذاری سنگین دارد.

وی در همین زمینه اضافه کرد: ایران جزو معدود کشورهایی است که علی رغم تحریم‌های همه جانبه با تکیه بر توان علمی متخصصین جوان و مجرب با ایجاد زیرساخت های لازم و بهره گیری از توان و پتانسیل نیروهای مسلح اعم از نیروی هوایی و وزارت دفاع، دانشگاه‌ها، شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی موفق به طراحی و ساخت هواپیمای جت آموزشی پیشرفته یاسین شده است.

امیر حاتمی در پایان خاطر نشان کرد: تولید این هواپیما تاثیر بسزایی در خودباوری ملی بخصوص در اشتغالزایی برای قشر تحصیل کرده، جلوگیری از خروج میلیون‌ها دلار ارز، بازگشت سرمایه، رونق تولید و افزایش اقتدار ملی و سلب وابستگی خواهد داشت.هواپیمای جت آموزش پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» صبح امروز (پنجشنبه) با حضور امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، امیر سرتیپ «عزیز نصیرزاده» فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران و «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایران و جمعی از فرماندهان و مسئولان کشوری در پایگاه شهید نوژه همدان رونمایی شد.

جت آموزشی پیشرفته تمام ایرانی «یاسین» دارای 12 متر طول، 4 متر ارتفاع و 5 و نیم تُن وزن بدون بار در شرایط برخاست عملیاتی است و می تواند تا سقف 12 کیلومتر به پرواز درآید.

بال این هواپیما با بیش از 10 متر طول و 24 مترمربع مساحت به شکلی طراحی شده است تا این هواپیما بتواند با حداقل سرعت 200 کیلومتر بر ساعت در دسته بهترین هواپیماهای آموزشی دنیا در نشست و برخاست قرار گیرد و سرعت خود را در سطح دریا به سرعت زیر صوت برساند.

جمهوری اسلامی ایران با طراحی و ساخت این هواپیمای جت آموزش پیشرفته در زمره معدود کشورهای دارنده فناوری هوایی قرار گرفته است و آمادگی دارد این توانمندی را با سایر کشورها به اشتراک بگذارد.

116

بیشتر بخوانید:

رونمایی از جت پیشرفته بومی "یاسین"

کلیدواژه

کامنت