آبان 01, 1398 09:25 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • روحانی پنج شنبه به باکو می‌رود

رئیس جمهوری کشورمان برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها، فردا(پنج شنبه) به باکو می رود.

به گزارش پارس تودی؛ «علیرضا معزی» معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری روز چهارشنبه گفت: «حسن روحانی» برای حضور و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها به دعوت رسمی «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان به باکو سفر می کند.

وی تصریح کرد: رئیس جمهوری کشورمان علاوه بر سخنرانی در اجلاس سران غیر متعهدها و تشریح و تبیین مواضع جمهوری اسلامی در مسایل مهم منطقه ای و بین المللی، دیدارهای دوجانبه ای نیز با رئیس جمهوری آذربایجان خواهد داشت که در آن مهمترین مسائل در روابط تهران – باکو و روند اجرای موافقتنامه ها و طرح های مشترک بررسی می شود.

معزی گفت: روحانی همچنین در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها، دیدارهای جداگانه ای با برخی سران حاضر در این اجلاس خواهد داشت که طی آن، در مورد مهمترین مسائل مورد علاقه طرفین، منطقه ای و بین المللی گفت و گو و رایزنی خواهد شد.

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان روزهای سوم و چهارم آبان میزبان هجدهمین اجلاس سران و نخست وزیران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها خواهد بود و قبل از این اجلاس، جلسه وزیران امور خارجه این کشورها امروز(چهارشنبه) و فردا(پنج شنبه) برگزار خواهد شد.

در جلسه وزیران امورخارجه، سند نهایی و اعلامیه مشترک اجلاس سران بازنگری و نیز برخی مسایل منطقه ای و بین المللی از جمله بحرانها و مناقشات موجود در مناطق مختلف جهان بررسی می شود.

جنبش غیرمتعهدها یک سازمان بین‌المللی است که در سال 1961 در اوج جنگ سرد در بلگراد پایتخت یوگسلاوی تأسیس شد؛ هم اکنون 120 کشور عضو رسمی و 17 کشور نیز عضو ناظر جنبش غیرمتعهدها هستند که می‌توان گفت این جنبش، تقریباً بیش از دو سوم اعضای سازمان ملل متحد و 55 درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد.115/118

بیشتر بخوانید: 

ظریف عازم باکو شد

ظریف: آمریکا خطری جدی برای چندجانبه گرایی است

کلیدواژه

کامنت