آذر 17, 1398 11:31 Asia/Tehran [Updated: آذر 17, 1398 11:40 Asia/Tehran]
  • زارعان: صنعت هسته‌ای ایران در مراکز علمی آمریکا و روسیه اعتبار خاصی دارد

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به پیشرفت های جمهوری اسلامی در صنعت هسته ای گفت: صنعت هسته‌ای ایران در مراکز علمی و تحقیقاتی آمریکا و روسیه اعتبار خاصی دارد.

به گزارش پارس تودی؛ «علی اصغر زارعان» دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از پنجاهمین نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور در کرج در گفت و گو با ایرنا افزود: صادرات از رویکردهای مهم در سازمان انرژی اتمی ایران است.

زارعان تصریح کرد: آب سنگین از محصولات صادراتی سازمان انرژی اتمی ایران است که حدود 30 تُن آن به آمریکا و 40 تُن آن نیز به روس ها فروخته شد.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: کشورهای اروپایی نیز برای خرید آب سنگین تولید جمهوری اسلامی درخواست هایی دارند که به بعضی از آن ها فروخته شده و درخواست بعضی از آنها نیز در دست بررسی است.

زارعان همچنین با اشاره به انحصار شکنی ایران در ورود به کنسرسیومی که پنج کشور عضو آن هستند، گفت: انحصار باشگاه هسته ای که پیش تر در اختیار پنج کشور بود با صادرات اورانیوم، آب سنگین و دریافت مواد اولیه از سوی جمهوری اسلامی ایران شکسته شده است.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ماشین سانتریفیوژ در صنعت هسته ای فقط برای غنی سازی به کار نمی رود، گفت: از این ماشین در حوزه های دیگر مانند سلامت و صنعت نیز استفاده می شود.118

 

کلیدواژه

کامنت