آذر 18, 1398 20:58 Asia/Tehran [Updated: دی 23, 1398 15:52 Asia/Tehran]
  • گام دوم؛ رونق اقتصادی  محور توسعه پایدار در گام دوم انقلاب

پارس تودی- هر نظام سیاسی و هر انقلاب مردمی برای حرکت خود نیازمند نقشه راه اطمینان بخش و کارشناسانه ای است، تا براساس آن، بتواند از موانع موجود عبور کند.

بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی تحت عنوان «گام دوم انقلاب اسلامی» در این راستا بیانیه‌ای مهم و راهبردی است که در آستانه ورود به عصر نوین انقلاب و تمدن اسلامی صادر شد و مورد توجه بسیاری از صاحبنظران قرار گرفت.

نقشه راه و منشور حرکت در مسیر تمدن نوین اسلامی در گام دوم چیست؟

یکی از مهم ترین آرمان ها و اهداف  انقلاب اسلامی، تحقق تمدن نوین اسلامی است.

تمدن نوین اسلامی بر شاخص‌هایی همچون عدالت محوری، ظلم ستیزی، پیشرفت و توسعه و اعتلای فرهنگ و ارزش های اجتماعی و کرامت انسانی تاکید دارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با دیدی وسیع و همه جانبه نگر درباره مسائل ملی، منطقه ای و بین الملل و با شناخت همه جانبه دشمن و توطئه های فراگیر دشمن، همواره رهنمودها و هدایت‌های کارآمد حکیمانه و عالمانه را در برهه های مختلف بیان فرموده‌اند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این بیانیه با ترسیم چشم انداز آینده هدف را مشخص و راه رسیدن به هدف را که تحقق تمدن نوین اسلامی است از جنبه های گوناگون سیاسی؛ نظامی؛ اقتصادی؛ فرهنگی و دینی بیان کرده‌اند.

مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم به چالش‌های بیرونی و درونی اقتصاد ملی اشاره فرموده‌اند و بر چالش‌های درونی تمرکز کرده‌اند زیرا معتقدند «تحریم و وسوسه‌های دشمن، در صورت اصلاح مشکلات درونی، کم‌اثر و حتی بی‌اثر خواهد شد»؛ ایشان هشت چالش درونی اقتصاد ملی را تحت عنوان «عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریتی» بیان فرموده‌اند.

«علی اصغر زارعی» جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور، درباره بیانیه گام دوم انقلاب معتقد است: بیانیه گام دوم انقلاب مانند یک راهبری است. مقام معظم رهبری در ورود به دهه پنجم انقلاب یک مسیری را برای آینده نظام ترسیم کردند.

" زارعی" با اشاره به اینکه تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی و توجه به اقتصاد مقاومتی، اصلی‌ترین محور رشد و توسعه کشور است خاطرنشان می کند: رویکرد های اساسی بیانیه دوم انقلاب، راهبردی برای رسیدن به اهداف عالی نظام است.

امروز بحث تحریم‌ها، به عنوان یک ابزار بازدارنده در مسیر پیشرفت اقتصادی مطرح شده و مقام معظم رهبری هم با نگاه عمیق خود، نامگذاری سال‌های اخیر را حول محور موضوعات اقتصادی بیان فرمودند و به طور منظم، روندی را در جهت رشد و توسعه و اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی و رسیدن به اقتصاد پایدار و اقتصادی که بتواند در برابر تکان‌های خارجی خود را حذف کند و متلاشی نشود؛ تحت عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب تصریح می کنند: «عزت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن: این هر سه، شاخه‌هایی از اصلِ «عزّت، حکمت و مصلحت» در روابط بین‌المللی‌اند. صحنه‌ی جهانی، امروز شاهد پدیده‌هایی است که تحقّق یافته یا در آستانه‌‌ی ظهورند: تحرّک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه‌ی آمریکا و صهیونیسم؛ شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا و زمین‌گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه؛ گسترش حضور قدرتمندانه‌ی سیاسی جمهوری اسلامی در غرب آسیا و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه. اینها بخشی از مظاهر عزّت جمهوری اسلامی است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد.»

از دیگر موضوعات مهم مطرح شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می توان به ضرورت مقابله جهادی، همه جانبه و هوشمندانه با تلاش غرب برای ترویج سبک زندگی غربی و نقش مؤثر جوانان اشاره کرد. رهبر معظم انقلاب  در این رابطه می فرمایند: «تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیانهای بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان‌ها است».

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه «گام دوم انقلاب اسلامی» تصریح کرده اند : «[انقلاب اسلامی] در هیچ معرکه‌ای حتّی با آمریکا و صدّام، گلوله‌ی اوّل را شلّیک نکرده و در همه‌ی موارد، پس ‌از حمله‌ی دشمن از خود دفاع کرده و البتّه ضربت متقابل را محکم فرود آورده است. این انقلاب از آغاز تا امروز نه بی‌رحم و خون‌ریز بوده و نه منفعل و مردّد، با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است».

«سید جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به رهنمودهای بسیار ارزشمند مقام معظم رهبری در بیانیه مهم گام دوم می گوید: آنچه که در این بیانیه راهبردی مطرح شده، در واقع پاسخی حکیمانه به ضروری‌ترین نیازهای نسل ما و نسل آینده برای تداوم بخشیدن به انقلاب اسلامی و پیشبرد اهداف عالیه این انقلاب است.

از این منظر، این تحلیلگر مسایل سیاسی با بیان اینکه بیانیه رهبری در خصوص گام دوم انقلاب، یک منشور کامل برای حفظ، ادامه و استمرار انقلاب به نسل جوان است، خاطرنشان می کند: به یک تعبیر می توان گفت، مقام معظم رهبری در این بیانیه به نمایندگی نسل های اول و دوم، ادامه انقلاب را به نسل های سوم، چهارم و نسل های بعدی می سپارند و هم زمان راه های نگهداری وادامه آن را نیز یادآور می شوند.

ایشان در این بیانیه با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تکمیل سیاست‌های گذشته، تاکید کردند: "لازم است قوای کشور بی‌درنگ و با زمان‌بندی مشخص، اقدام به اجرای آن کنند و با تهیه قوانین و مقررات لازم و تدوین نقشه راه برای عرصه‌های مختلف، زمینه و فرصت مناسب برای نقش‌آفرینی مردم و همه فعالان اقتصادی را در این جهاد مقدس فراهم آورند تا به فضل الهی حماسه‌ اقتصادی ملت بزرگ ایران نیز همچون حماسه سیاسی در برابر چشم جهانیان رخ نماید".

تاکیدات اقتصادی  مقام معظم رهبری بر "حمایت از تولید" در سال های اخیر و به طور اخص " رونق تولید " در سال 98 با توجه به تشدید تحریم های آمریکا و هدف قرار دادن اقتصاد و معیشت مردم، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

از دهه‌ 90 تاکنون تقریباً تمام تأکید و راهبرد‌های رهبر انقلاب موضوعاتی پیرامون مسائل اقتصادی بوده است.

«جهاد اقتصادی»، «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی»، «اقتصاد و فرهنگ با عزت ملی و مدیریت جهادی»، «دولت و ملت، همدلی و همزبانی»، «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، «اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال»، «حمایت از کالای ایرانی» و «رونق تولید» تمام شعار‌هایی هستند که از سوی رهبر انقلاب از سال‌ 1390 تاکنون نامگذاری شده‌اند.

اجرایی شدن اهداف گام دوم نیز همانند زیرساختهای اقتصاد مقاومتی منوط به استفاده ازهمه ظرفیت‌ها و باور داشتن به توانایی‌های درونی است.

در این راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب  که در آن به سرفصل های مهم  پرداخته شده ، ضمن برشمردن ظرفیّت‌های مهم کشور برای گام دوم انقلاب در حوزه اقتصادی، روابط خارجی و رفع کاستی‌ها توصیه‌ها و الزمات مهمی را برای تحقق اقتصاد قوی که نفوذپذیر و سلطه پذیر نباشد، بیان کرده‌اند.

پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه از نکات مهم و کلیدی برای تحقق اهداف ترسیم شده در گام دوم انقلاب است.

نویسنده: جمشید امین زاده

تهیه شده در «گروه ایران و خاورمیانه» اداره کل خبر و تفسیر برون‌مرزی

118

کلیدواژه

کامنت