فروردین 21, 1399 08:32 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • جهانگیری: طبقات ضعیف جامعه مطمئن باشند دولت از آن‌ها حمایت می‌کند

معاون اول رئیس جمهور گفت: طبقات ضعیف جامعه مطمئن باشند که دولت با جدیت به دنبال راهکارهایی است تا با کمک نهادهای حاکمیتی و سازمان های مردم نهاد از آنها حمایت کند.

به گزارش پارس تودی، جلسه ساماندهی تسهیلات حمایتی برای اقشار آسیب دیده از کرونا دیروز (چهارشنبه) به ریاست "اسحاق جهانگیری" معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه از شیوع ویروس کرونا به عنوان پدیده ای نوظهور و معضلی جهانی نام برد و افزود، این ویروس چالش بزرگی در سطح بین المللی ایجاد کرده است و حتی به اذعان کشورهای بزرگ صنعتی، پس از جنگ جهانی، این بزرگترین چالشی است که دنیا را تهدید می کند.

جهانگیری با یادآوری اینکه در همه کشورها بخشی از جامعه بیش از سایرین تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا و تبعات آن هستند، خاطرنشان کرد، اقشاری که درآمد آنها بر اساس فعالیت و کار روزانه است در این مقطع با مشکلات و گرفتاری هایی مواجه شده اند و مسئولین کشورها به این باور رسیده‌اند که اگر می خواهند طرح فاصله گذاری اجتماعی با موفقیت انجام شود، باید طبقات ضعیف و اقشار کم درآمد جامعه را مورد توجه و حمایت قرار دهند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه های حمایتی دولت از اقشار آسیب پذیر و طبقات ضعیف جامعه تصریح کرد، دولت در گام نخست اعلام کرد که با شناسایی 3 میلیون نفر از افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند اما از شرایط نامطلوب اقتصادی رنج می برند، از 200  تا  600 هزار تومان به هر یک از آنها کمک می کند.

جهانگیری افزود، عده دیگری نیز در این طرح شناسایی شدند که اگرچه به اندازه گروه قبلی مشکل ندارند اما باید از نظر معیشتی مورد حمایت قرار گیرند. به این افراد در قالب 4 میلیون خانوار یک تا 2 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه اعطا خواهد شد.

وی ادامه داد، برنامه دیگر دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه این است که برای تمام خانوارهای یارانه بگیر، یک میلیون تومان واریز شود تا بتوانند برخی از نیازهای اولیه را تأمین کنند و اقساط آن نیز ظرف 24 ماه از مبالغ یارانه آنها کسر خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به حضور و مشارکت ارزشمند برخی نهادهای حاکمیتی برای کمک به اقشار ضعیف جامعه خاطرنشان کرد، این نهادها بر اساس حساسیت های خودشان نسبت به معیشت مردم و نیز بر اساس رهنمودها و توصیه های مقام معظم رهبری، وارد میدان شدند و نسبت به ارائه کمک های نقدی، بسته های معیشتی و اقلام بهداشتی اقدام کردند.

جهانگیری همچنین با اشاره به حضور و مشارکت جدی خیرین و مردم در روند پیش گیری و مقابله با کرونا و نیز ارائه کمک های معیشتی تصریح کرد، مردم ایران مردمی نوع دوست هستند و علاوه بر آنکه در آموزه های دینی ما کمک به افراد ناتوان و نیازمند توصیه شده، فرهنگ مردم ایران نیز همواره آنها را به مشارکت در امور خیر و کمک افراد ضعیف ترغیب کرده است.

معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت سازماندهی کمک های نهادهای دولتی، عمومی و مردمی برای حمایت از اقشار نیازمند تأکید کرد و افزود، اگر این حمایت ها سازماندهی نشود ممکن است در این میان، برخی از خانوارها و گروه های خاص فراموش شوند.

جهانگیری با قدردانی از حمایت های نهادهای حاکمیتی نظیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و مجموعه ها و گروه های مردمی، اقدامات صورت گرفته از سوی آنها را ارزشمند توصیف کرد و گفت: سازمان های مردم نهاد همواره در مواقعی که نیاز بوده در صحنه حاضر شده اند و طبقات نیازمند جامعه را مورد حمایت قرار داده اند.

جهانگیری ضرورت توجه به برخی مراکز نظیر مراکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان، معلولین و شبه خانواده ها که متولی نگهداری از کودکان فاقد سرپرست هستند را مورد تأکید قرار داد و گفت: افرادی که تحت حمایت اینگونه مجموعه ها قرار دارند در واقع افرادی با آسیب پذیری بیشتر هستند که دولت و نهادهای حمایتی باید توجه دوچندان به آنها داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به افزایش مراجعات در ایام شیوع کرونا به نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد، باید ساز وکاری تعریف شود تا کمک هایی به این افراد که در نوبت و منتظر هستند که تحت پوشش قرار گیرند، ارائه شود.

جهانگیری تصریح کرد، اگر مردم اطمینان پیدا کنند که کمک های آنها به نحو مطلوب در اختیار نیازمندان و اقشار ضعیف جامعه قرار می گیرد، حتماً بیش از گذشته پای کار خواهند بود و شاهد افزایش چشمگیر کمک های مردمی در مقطع شیوع کرونا خواهیم بود.

در این جلسه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه آمارهای جهانی نشان می دهد آثار و تبعات کرونا بر اشتغال و وضعیت معیشتی اقشار ضعیف جوامع بیش از دیگران است، گفت: باید همه کسانی که قادر به کمک و حمایت هستند به صحنه بیایند و با همبستگی ملی برای جلوگیری از بحران فقر در جامعه تلاش کنیم.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در ادامه این جلسه گزارشی از برنامه ریزی های صورت گرفته برای هماهنگی نهادهای دولتی، عمومی و مردمی برای حمایت از اقشار نیازمند جامعه ارائه کرد و گفت: بانک اطلاعاتی دقیقی از همه افراد تهیه شده و جامعه هدف برای دریافت حمایت ها و کمک ها به سه گروه خانوارهای نیازمند، خانوارهای آسیب پذیر و خانوارهای غیرآسیب پذیر تقسیم شده اند که این دسته بندی بر اساس میزان آسیب پذیری خانوارها از تبعات شیوع بیماری کرونا انجام شده است.

وی همچنین توضیحاتی در خصوص ساختار پیشنهادی برای هماهنگی میان نهادهای عمومی، دولتی و مردمی برای کمک به اقشار آسیب پذیر ارائه کرد و افزود، با استفاده از آمارها و دسته بندی های صورت گرفته می توان همکاری و هم افزایی میان دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی و موسسات مردمی و خیریه ها را افزایش داد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته و برنامه های این نهاد برای کمک به اقشار آسیب دیده از تبعات شیوع کرونا ارائه کرد و گفت: از روز نخست شیوع کرونا ستادی در این نهاد تشکیل شد و اقدامات خود را در سرفصل های مختلف نظیر تامین دارو و تجهیزات پزشکی و نیز توزیع کمک های معیشتی سازماندهی کردیم.

محمد مخبر افزود، در حال حاضر 31 دستگاه تولید ماسک را در کشور مستقر کرده ایم به گونه ای که ظرفیت بالایی در تولید انواع ماسک ایجاد شده که به زودی شاهد رفع کمبودها در این زمینه خواهیم بود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) همچنین از اقدامات صورت گرفته توسط این ستاد در حوزه درمان خبر داد و گفت: در زمینه پلاسمادرمانی کارهای خوبی انجام شده و در حوزه تولید واکسن کرونا نیز به نقاط خوبی دست یافته ایم و در این زمینه از سایر کشورها عقب نیستیم.

وی با اشاره به ضدعفونی کردن 500 نقطه در کشور و توزیع اقلام و بسته های بهداشتی در میان نیازمندان خاطرنشان کرد، این ستاد 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای اجرای طرح های مشاغل خرد و خانگی تدارک دیده تا به سرعت بتواند 165 هزار فرصت شغلی ایجاد کند.

اختصاص اعتبار برای جهش تولید، ایجاد سه هزار فروشگاه مجازی، تخصیص 200 میلیارد تومان تنخواه برای شرکت های دانش بنیان که در این مقطع دچار مشکل شدند، توزیع یک میلیون اقلام بهداشتی و توزیع یک میلیون بسته غذای خشک از دیگر اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بود که توسط محمد مخبر گزارش داده شد.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی نیز در این نشست به تشریح اقدامات و برنامه های این بنیاد برای کاهش تبعات شیوع کرونا پرداخت و گفت: خرید، تجویز و ارائه تعدادی آمبولانس و آماده سازی اماکن برای استقرار پرسنل درمانی و بیماران از اقداماتی است که بنیاد مستضعفان در این مدت انجام داده است.

پرویز فتاح از بخشودگی دو ماهه اجاره بهای واحدهای زیرمجموعه خود خبر داد و با اشاره به اینکه این بخشودگی تمدید خواهد شد گفت: در سراسر کشور اعلام کرده ایم که نیاز بیماران به برخی مواد غذایی نظیر شیر، آبمیوه و مواد لبنی را تأمین خواهیم کرد.

وی تهیه و توزیع روزانه چندین هزار بسته غذای گرم و ارائه 110 میلیارد تومان به کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای کمک به اقشار آسیب پذیر ناشی از کرونا را از دیگر اقدامات این بنیاد برشمرد و گفت: از طریق هماهنگی با برخی استانداران کشور مبالغی را به صورت نقدی به کولبران پرداخت کرده ایم و مبالغی نیز از طریق شهرداری ها به دستفروشان، کارکنان بهشت زهرا و کارکنان حوزه پسماند پرداخت شده است.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی همچنین از اعطای کمک های نقدی به خیریه کهریزک و خادمین مساجد کشور خبر داد و گفت: از طریق هماهنگی با قوه قضاییه کمک های نقدی به 100 هزار نفر از زندانیان پرداخت خواهیم کرد.

133/117

بیشتر بخوانید:

جهانگیری: برخی کشورها مانع ارسال تجهیزات مقابله با کرونا به ایران شدند

جهانگیری: بیش از همیشه زمان "همبستگی اجتماعی" و "تفاهم ملی" است

جهانگیری: برای سلامت مردم باید و نبایدهای جدی‌تری وضع می‌کنیم

کلیدواژه

کامنت