خرداد 12, 1399 10:59 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  •  جهان صدای مظلومیت مردم آمریکا را شنید/ آزادی تجارت حق ایران است

تهران- ایران‌پرس: سخنگوی وزارت خارجه گفت: دنیا صدای مظلومیت مردم آمریکا را شنیده و کنار آنها ایستاده است.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس؛ سید عباس موسوی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، در پیامی به زبان انگلیسی خطاب به مردم آمریکا تصریح کرد: رژیم آمریکا خشونت و قلدری را همزمان در داخل و خارج از ایالات متحده دنبال می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: از صحنه‌های خشونت‌باری که این روزها پلیس آمریکا در پیش انظار مردم جهان خلق می‌کند و بی‌محابا و با حداکثر خشونت مردمی را که به‌طور مسالمت‌آمیز خواستار احترام و توقف خشونت هستند، سرکوب می‌کند، بسیار متاسفیم.

موسوی خطاب به دولت و پلیس آمریکا گفت: خشونت‌ها علیه مردم خود را متوقف کنید و بگذارید آنها نفس بکشند.

تجارت قانونی ایران و ونزوئلا 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایران‌پرس درباره اهمیت و پیام حضور 5 فروند نفتکش ایرانی در سواحل ونزوئلا تاکید کرد:  آنچه از دید ایران اتفاق افتاده یک تجارت مشروع و ساده بین‌المللی بوده و حق ایران و ونزوئلاست که از آزادی تجارت برخوردار باشند.

موسوی افزود: آمریکایی‌ها از آنجا که به قلدری عادت کرده‌اند، این موضوع را برنتابیدند و این برای ایران و ونزوئلا اهمیت نداشت. ایران تحت هیچ تحریمی نیست و آنچه آمریکا انجام می‌دهد غیرقانونی و یکجانبه است که دولت‌های دیگر ملزم به رعایت آن نیستند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما یک تجارت قانونی انجام دادیم گفت: این تجارت نشان داد ایران حق طبیعی خود می‌داند که از منافع خود حتی در دوردست‌ها دفاع کند و این را با شدت و قوت ادامه خواهد داد.

موسوی همچنین درباره روابط وزارت خارجه و مجلس سورای اسلامی نیز خاطرنشان کرد: روابط ما با مجلس درچارچوب روابط بین قوا تعریف می‌شود. قوای سه گانه مستقل هستند و در عین استقلال از تعامل بالایی برخوردارند.

توافق ایران و افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به سفر هیات ایرانی به افغانستان تصریح کرد: آقای بهاروند سفری به افغانستان داشتند و با سوء‌تفاهمی که اخیرا پیش آمد، جا داشت هیاتی در سطح بالا به افغانستان اعزام کنیم و آنجا مباحثی مطرح و سوءتفاهم‌ها حل شود.

موسوی اظهار کرد: این هیات با مقامات سیاسی افغانستان دیدار داشت و به توافقاتی دست یافت و قرار شد اگر سوءتفاهم و مدرکی وجود دارد برای ما بفرستند تا جمهوری اسلامی بررسی کند ولی آنچه مسلم است، این اتفاق ناگوار بوده اما در خاک ایران اتفاق نیفتاده است و نیروهای ایرانی دخالتی در آن نداشتند.ه

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحولات اخیر هنگ‌کنگ نیز گفت: خوی آمریکایی‌ها دخالت در امور داخلی کشورهاست.

موسوی افزود: آنچه علیه کشورهای مستقلی مثل ایران و چین رخ می‌دهد مداخله آشکار است که ایران همواره مخالف این مداخلات بوده است. ما هنگ کنگ را جزو سرزمین اصلی چین می‌دانیم.

بیشتر بخوانید: 

موسوی: جهان صدای مظلومیت مردم آمریکا را شنید

موسوی: آمریکا به‌جای موعظه دیگران، به وضعیت کشور خود رسیدگی کند

کلیدواژه

کامنت