تیر 07, 1399 11:34 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]
  •  رئیسی: دستگاه قضایی بر اساس خوشایند و بدآمد دیگران عمل نمی‌کند

رئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی بر اساس خوشایند و بدآمد دیگران عمل نمی‌کند و نباید اجازه داد دشمن در صحنه‌سازی و عملیات روانی علیه نظام و سیستم قضایی موفق شود.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، حجه الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی روز شنبه در همایش سراسری قوه قضاییه، سال 99 را سال افزایش نظارت‌های کیفی و کمی در قوه قضاییه اعلام کرد و با تاکید بر لزوم سلامت اداری در دستگاه قضا گفت: آمار تخلفات در قوه قضاییه بالا نیست ولی همین میزان تخلف هم نباید در سیستم قضایی باشد.

آیت الله رییسی با تاکید بر لزوم حمایت قضایی از محرومان و اقشار ضعیف جامعه تاکید کرد: نباید کسی به خاطر نداشتن تمکن مالی از دادرسی و احقاق حقوق محروم شود.

رییس قوه قضاییه، خواستار ایجاد ساز و کاری شد تا کسانی که فاقد توان مالی برای تامین هزینه‌های دادخواهی هستند بتوانند از امکانات و خدمات قضایی بهره‌مند شوند.

آیت الله رییسی همچنین با اشاره به تلاش‌های دشمنان برای مساله سازی ضد قوه قضاییه، بر لزوم  تبیین اقدامات و تصمیمات قضایی در جهت تنویر افکار عمومی تاکید کرد.

رییس قوه قضاییه با تاکید بر اندیشه، انگیزه تحول  و عمل انقلابی به‌عنوان الزامات تحول قضایی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی پویا و توانمند و مقتدر درسایه نگاه تحولی و اقدامات انقلابی و جهادی مدیران تحقق می‌یابد.

آیت الله رییسی پیرامون وضعیت زندان‌ها در سال گذشته هم اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا و تاکید بر اینکه افرادی که واجد شرایط هستند به مرخصی بروند کار مضاعفی انجام و تلاش صورت گرفت که در مورد120 هزار نفری که به مرخصی رفتند، ضوابط قانونی بدون کم و کسر رعایت و همچنین به موقع و در زمان خودش انجام شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد تحول در دستگاه قضایی در تیر ماه سال گذشته، اولین راهبرد تحول در قوه قضاییه را به‌عنوان حرکت از رویکرد سنتی به رویکرد فناورانه مورد اشاره قرار داد و گفت: باید در همه ابعاد و جوانب برای شکل گرفتن قوه قضاییه هوشمند اقدام  شود. 

وی خاطرنشان کرد: هر بخشی از دستگاه قضایی که می‌تواند، باید با فعال کردن سامانه‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین، کار مردم را تسهیل و دسترسی به عدالت را آسان کند تا امور، دقیق و سریع مورد رسیدگی قرار گیرد.

آیت الله رییسی تحول در نگاه به مشارکت‌های مردمی را مهم دانست و گفت: مشارکت‌های مردمی اعم از مشارکت مردم در حوزه رفع آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری، کشف جرم، اصلاح مجرمان و کمک به پیگیری مفاسد، با توجه به جایگاهی که قانون برای مردم در نظر گرفته و مردم نیز در این رابطه نقش دارند، بسیار مهم است. در این مورد دستورالعملی را ابلاغ کردیم و در سال جاری باید نگاه مردم نسبت به پیگیری مسائل نهادینه شود.

رئیس قوه قضائیه همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و درود به روح بلند شهدا، اخلاص، توجه به علم و دانش، خداترسی و پروا از حضرت حق، تقوای الهی، تفکر و اندیشه و عمل انقلابی و ولایتمداری را از ویژگی‌های بازر آیت الله شهید دکتر بهشتی عنوان کرد و افزود: شخصیت شهید بهشتی امروز به عنوان یک الگو همواره در دستگاه قضایی و کشور، مطرح است و گردهمایی ما با نام او، معنویت و برکت به این اجتماع می‌دهد.

بیشتر بخوانید: 

15 سامانه جدید الکترونیکی قوه‌قضاییه با حضور رئیسی رونمایی شد

رئیسی: موانع عدالت در نظام سلامت باید رفع شود

رئیسی: پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی نماد دفاع از هویت ملی است

کلیدواژه

کامنت