تیر 08, 1399 08:57 Asia/Tehran [Updated: تیر 08, 1399 10:01 Asia/Tehran]
  • اهمیت بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور

تهران- ایران‌پرس: رئیس کل بانک مرکزی گفت: صادرکنندگان حداقل 70 درصد ارز حاصل از صادرات خود را که پیش از این نسبت به بازگشت آن متعهد شده بودند، به کشور بازگردانند تا بشود درمورد آن در فرصت مناسب مذاکره و تصمیم‌گیری کرد.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری ایران‌پرس، عبدالناصر همتی در دیدار با هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، نقش فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی را در تأمین درآمدهای غیرنفتی کشور‌ مفید خواند و تصریح کرد: اتاق بازرگانی می‌تواند با رهنمودهای خود به فعالان اقتصادی و هدایت آنان، به وظیفه کلیدی خود در شرایط ویژه فعلی کشور عمل کند.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران هم‌سو است، گفت: ما در بانک مرکزی با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اختلاف نظری نداریم و باید با کمک یکدیگر تلاش کنیم از خروج سرمایه از کشور جلوگیری کنیم.

همتی اظهار کرد: در همین راستا تلاش ما بر این است که واردات را روان کنیم و ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم. البته ذکر این نکته ضروری است که اولویت بانک مرکزی تأمین ارز برای کالاهای اساسی و دارو و پس از آن تأمین مواد اولیه کارخانجات است.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه در اداره کشور نباید صرفاً بر درآمدهای نفتی متکی بود، گفت: به دلیل شرایط ظالمانه ناشی از تحریم‌ها، این درآمدها نیز کاهش یافته است. در چنین شرایطی باید تلاش کنیم به راهکاری مشترک برای افزایش درآمدهای غیرنفتی و بازگشت ارز حاصل از صادرات بیاندیشیم، چراکه این کار موجب تقویت منافع ملی کشور می‌شود.

همتی خاطرنشان کرد: خوشبختانه صادرکنندگان عمده که همان پتروشیمی‌ها و صنایع فولاد هستند، ارز خود را به کشور بازگردانده‌اند و امیدواریم سایر صادرکنندگان نیز نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: 

همتی: بانک مرکزی به دنبال تامین مالی واحدهای تولیدی است

همتی: اقتصاد بدون نفت ایران رشد داشته است

جزئیات طرح «تامین مالی مولد» از زبان همتی

کلیدواژه

کامنت