تیر 21, 1399 07:37 Asia/Tehran [Updated: تیر 21, 1399 09:44 Asia/Tehran]
  • تخت روانچی: ترور سردار سلیمانی؛ مصداق بارز تروریسم‌ دولتی امریکاست

ایران‌پرس: نماینده ایران در سازمان ملل متحد، ترور سردار سلیمانی را مصداق بارز تروریسم دولتی آمریکا دانست و گفت این اقدام جنایتکارانه، سبب مسئولیت بین‌المللی دولت آمریکاست.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، مجید تخت‌روانچی روز جمعه در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت، با اشاره به اینکه این اقدام تروریستی بر اساس دستور مستقیم رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفته، تاکید کرد این عمل یک اقدام جنایتکارانه و مصداق بارز تروریسم دولتی است و نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل، به ویژه اصول مصرح در منشور سازمان ملل متحد محسوب می‌شود. 

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد این اقدام غیرقانونی و در عین حال ماجراجویانه آمریکا توخالی بودن ادعای این کشور مبنی بر مبارزه با تروریسم را آشکار می‌سازد. در واقع، آمریکا در حال جنگ با کسانی است که با تروریست‌ها مبارزه می‌کنند.

تخت‌روانچی در این نامه تاکید کرده است تعیین بخشی از نیروهای مسلح یک دولت به عنوان به اصطلاح سازمان تروریستی خارجی نقض اصول شناخته شده حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل، از جمله اصل برابری حاکمیت دولت‌ها بوده و به هیچ وجه نمی‌تواند مستمسکی برای تهدید و یا استفاده از زور علیه آنها، از جمله در قلمرو کشورهای دیگر باشد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با رد قاطعانه تمام استدلال‌های بی‌پایه مقامات آمریکائی برای توجیه ترور جنایتکارانه شهید سرلشکر قاسم سلیمانی و محکوم کردن این جنایت شنیع با شدیدترین لحن ممکن، اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران تمام حقوق خود تحت حقوق بین‌الملل را برای اتخاذ اقدامات لازم در استیفای حق ذاتی دفاع مشروع، محفوظ می‌دارد.

تخت‌روانچی تاکید کرد: در عین حال، شورای امنیت باید به مسئولیت خود عمل کرده و با توجه به پیامدهای وخیم این ماجراجویی نظامی و خطرناک آمریکا بر صلح و امنیت بین‌المللی، این اقدام جنایتکارانه غیر قانونی را محکوم کند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، به ویژه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پیوسته در خط مقدم مبارزه با تروریسم و افراط‍‌گرایی در منطقه بوده‌اند، طبق حقوق و تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مصمم هستند تا با قدرت تمام مسیر شهید سلیمانی در مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه را تا ریشه‌کنی کامل آنها ادامه دهند.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که سوم ژانویه 2020 به دعوت رسمی مقامات عراق به این کشور سفر کرده بود، به همراه ابومهدی المهندس، نائب‌رئیس بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و 8 نفر دیگر در حمله هوایی نیروهای متجاوز و تروریست آمریکایی نزدیک فرودگاه بغداد عراق، به شهادت رسید.

بیشتر بخوانید: 

تاکید سازمان ملل بر غیرقانونی بودن ترور سردار سلیمانی

پرونده ترور سردار سلیمانی؛ صدور حکم جلب برای 36 نفر از جمله ترامپ

کلیدواژه

کامنت