تیر 17, 1399 09:39 Asia/Tehran [Updated: دی 13, 1399 21:35 Asia/Tehran]
  • تاکید سازمان ملل بر غیرقانونی بودن ترور سردار سلیمانی

ایران پرس: با دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، نیروهای این کشور سوم ژانویه 2020، طی حمله ای پهپادی، سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی عراق و همراهان آنها را در فرودگاه بغداد ترور کردند.

سیدرضا میرطاهر- این اقدام آمریکایی ها طی ماه‌های اخیر با انتقادها و محکومیت‌های متعددی در سطح جهانی مواجه شده است.

در آخرین موضع گیری در این زمینه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، ترور سردار شهید سلیمانی توسط ارتش آمریکا را نقض قوانین بین‌الملل دانست.

«اگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره اعدام‌های فراقانونی، سریع یا خودسرانه گفت آمریکا نتوانسته است شواهد کافی برای ادعایش درباره سردار سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه او تهدیدی قریب‌الوقوع بوده است، ارایه کند. 

کالامار در گزارشی که در آن خواستار پاسخگویی برای ترورهای هدفمند با پهپادهای نظامی و وضع مقررات برای تسلیحات شده است، گفت حمله پهپادی آمریکا که به ترور سردار سلیمانی منجر شد، نقض منشور ملل متحد بود. 

 

وی معتقد است جهان در زمانی حساس و نقطه عطف احتمالی در ارتباط با استفاده از پهپادها قرار دارد و این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل اقدامی نمی‌کند و جامعه جهانی، آگاهانه یا ناآگاهانه، سکوت پیشه کرده است.

کالامار قرار است روز پنجشنبه گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارایه کند تا کشورهای عضو درباره این که چه اقدامی در این باره صورت گیرد، بحث کنند.

آمریکا دو سال پیش این شورا را در اعتراض به موضع گیری های  ضد اسرائیلی آن ترک کرد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع امریکا "پنتاگون"، دستور  ترور سردار شهید سلیمانی و همراهان وی را "دونالد ترامپ" صادر کرده بود.

بهانه ترامپ برای این اقدام جنایتکارانه، این ادعا بود که سردار سلیمانی با هدف طرح ریزی حملات علیه آمریکایی ها و پایگاه های آنها وارد عراق شده و حمله هوایی آمریکا اقدام پیشگیرانه بوده است.

این در حالی است که مقامات ارشد عراقی این ادعا را رد کرده اند. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر موقت عراق 5 ژانویه در جلسه پارلمان این کشور اعلام کرد سردار شهید سلیمانی برای انتقال پیام ایران و پاسخ این کشور به نامه عربستان وارد بغداد شده بود؛ نامه ای که پیش تر بغداد آن را در اختیار تهران قرار داده بود. بدین ترتیب دروغ بودن ادعای واشنگتن کاملا آشکار و سپس فاش شد دولت ترامپ از حدود یک سال و نیم پیش قصد ترور سردار سلیمانی را داشت.

در واقع شواهد جدید و اظهارات مقامات ارشد آمریکایی نشان می دهد که واشنگتن از ماه ها قبل در این زمینه تصمیم گرفته و صرفا مترصد زمان مناسب برای اجرای این طرح جنایتکارانه بوده است. 

شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا 13 ژانویه 2020 گزارش داد ترامپ در ژوئن 2019 یعنی 7 ماه قبل دستور مشروطی برای ترور سردار سلیمانی صادر کرده بود. 

وی پس از ساقط شدن پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک توسط پدافند هوایی ایران، دستور داده بود که اگر حملات نیروهای ایران یا گروه‌های وابسته به کشته شدن نظامیان یا اتباع آمریکایی منجر شود، سردار سلیمانی هدف حمله نیروهای آمریکایی قرار گیرد و ترور شود.

ترامپ پس از ترور سردار سلیمانی بدون ارائه هرگونه مستندات و شواهدی مدعی شد که دلیل این اقدام، «خطر قریب‌الوقوع وی برای نیروهای آمریکایی» و «برنامه‌ریزی وی برای حمله به چهار سفارتخانه آمریکا» بوده؛ در حالی که اظهارات مقامات ارشد آمریکایی و نیز مفاد گزارش رسمی کاخ سفید با ادعای ترامپ مبنی بر این که حمله به سردار سلیمانی برای جلوگیری از یک «تهدید فوری» انجام شده در تعارض است. 

کالامار نیز در گزارش خود تاکید کرده که در ترور سردار سلیمانی اولین بار یک دولت (آمریکا) از اصل دفاع از خود برای توجیه حمله به یک مقام دولتی در خاک کشور ثالث استفاده کرد که این غیرقانونی بود.

واقعیت این است که از دیدگاه مشاوران نظامی و امنیتی ترامپ، همزمانی حضور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در بغداد که به عنوان دو فرمانده کلیدی ایرانی و عراقی نقش اساسی در مبارزه با داعش داشتند و در عین حال از موانع جدی تحقق اهداف آمریکا در غرب آسیا بودند فرصتی بود که آمریکا نمی بایستی از دست می داد. 

 

بدین ترتیب آمریکایی ها جنایتی بزرگ را با حمله ناجوانمردانه به خودروی حامل سردار سلیمانی،  و همراهانش مرتکب شدند.

با موضع گیری صریح «اگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره غیر قانونی بودن این اقدام جنایتکارانه امریکا جای هیچ شکی نمی ماند که دولت ترامپ از ناقضان اصلی قوانین بین المللی است و در راستای سیاست های زورمدارانه امریکا هیچ اعتنایی به این قوانین و هنجارها ندارد.

بیشتر بخوانید:

پرونده ترور سردار سلیمانی؛ صدور حکم جلب برای 36 نفر از جمله ترامپ

موافقت الکاظمی با تشکیل کمیته بررسی ابعاد ترور شهید سلیمانی

کلیدواژه