شهریور 01, 1399 12:12 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  • افزایش فقر، افراط گرایی و تروریسم، نتیجه سیاست‌های یکجانبه آمریکا

پاریس - ایران پرس: سفیر ایران در فرانسه، افزایش فقر، افراط گرایی و تروریسم در جهان را نتیجه جهانِ تک قطبی و تلاش آمریکا برای اعمال سیاست‌های یک‌سویه خود بر دیگران عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «بهرام قاسمی» سفیر ایران در فرانسه روز شنبه در توئیتی، تضعیف سازمان ملل را تهدیدی برای امنیت جهانی دانست و افزود: یکجانبه‌گرایی و سعی در تضعیف نهادهای بین المللی و به خصوص سازمان ملل که برآمده از تجربه دو جنگ جهانی ویرانگر و مرگ میلیون‌ها انسان بی‌گناه در قاره اروپاست، می‌تواند به باز افروزی شعله‌های جنگ و خشونت در مناطق مختلف از جهان پرتنش کنونی بینجامد.

قاسمی تصریح کرد: برای تحقق چند صدایی و مخالفت با اعمال سیاست‌های زورمدارانه و جلوگیری از نادیده انگاشتن موازین بین المللی توسط یک قدرت، جهان در این بزنگاه مهم از تاریخ خود برای تحقق آرمان‌های مقدسی چون صلح و آزادی، عدالت و برابری، نیازمند یک انتخاب راهبردی و سرنوشت‌ساز خواهد بود.

سفیر ایران در فرانسه همچنین در توئیت دیگری با اشاره به رویکرد بسیاری از کشورهای جهان در مخالفت و همراهی نکردن با اقدام اخیر آمریکا افزود: امروز در پرتو آگاهی و سرعت ارتباطات و با بهره گیری از آنچه طی چند دهه گذشته و به خصوص در چند سال اخیر بر جهان رفته است، به نظر می رسد جهان با صدایی رسا، بیزاری خود را از جهان تک صدایی فریاد می زند.

آمریکا پس از رد قطعنامه پیشنهادی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران، فعال کردن مکانیسم ماشه را در دستور کار خود قرار داده؛ این در حالی است که دیگر اعضای دائم شورای امنیت با اشاره به خروج رسمی آمریکا از برجام، این کشور را فاقد صلاحیت حقوقی لازم برای فعال کردن مکانیسم ماشه می‌دانند و با اقدام آمریکا در این زمینه مخالف‌ هستند.

بیشتر بخوانید:

مخالفت 13 عضو شورای امنیت با درخواست آمریکا برای راه اندازی مکانیسم ماشه

مخالفت اتحادیه اروپا با استفاده امریکا از مکانیسم ماشه

آیا آمریکا شانسی برای فعال کردن مکانیسم ماشه دارد؟

کلیدواژه

کامنت