مهر 18, 1399 10:20 Asia/Tehran [Updated: مهر 18, 1399 10:43 Asia/Tehran]
  • اصابت دو خمپاره طرف‌های درگیر در قره‌باغ به اراضی اصلاندوز مغان

اردبیل- ایران پرس: در پی درگیری نیروهای نظامی ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان در منطقه قره باغ، دو راکت خمپاره طرف‌های منازعه به اراضی زراعی شهرستان اصلاندوز مغان اصابت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سیدعباس مینایی» فرماندار اصلاندوز مغان با تایید برخورد این 2 راکت گفت: اصابت این سلاح‌های نظامی خارج از محدوده مسکونی بوده و تلفاتی در بر نداشته است.

فرماندار اصلاندوز مغان بیان کرد: با اینکه فاصله شهرستان اصلاندوز از محل درگیری‌ها نسبتا زیاد است اما  شلیک سلاح‌های دوربرد در منطقه موجب می‌شود تا تعدادی از آنها به مناطقی از این شهرستان برخورد کند.

مینایی اضافه کرد: به طرفین درگیری از سوی مقام‌های بلندپایه کشورمان تذکر داده شده و امیدواریم شاهد بروز اتفاقات مشابه در آینده نباشیم.

وی همچنین از شهروندان اصلاندوز خواست تا از مراجعه و تجمع در محل اصابت این راکت‌ها خودداری کنند.

درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در روزهای اخیر، منجر به اصابت تعدادی راکت و خمپاره طرفین منازعه به شماری از روستاها و مناطق همجوار با مرز این دو کشور در ایران و مجروح شدن یک کودک پنج ساله ایرانی شده است.

افزایش اصابت خمپاره طرف‌های درگیر در قره‌باغ به مناطق مرزی ایران

«حسن روحانی» رئیس جمهور در واکنش به اصابت این راکتها به مناطق مرزی کشورمان با تاکید بر اینکه هرگونه تعرض به مناطق مرزی ایران قابل پذیرش نیست، از جمهوری آذربایجان به عنوان کشور برادر و ارمنستان به عنوان کشور همسایه خواست تا به این نکته توجه ویژه داشته باشند.

هرگونه تعرض به مناطق مرزی ایران قابل پذیرش نیست

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ضمن اعلام غیرقابل تحمل بودن هر گونه تعرض از سوی طرف‌های درگیر به خاک ایران، به باکو و ایروان درزمینه مراقبت لازم در این خصوص هشدار جدی داد.

«عبدالرضا رحمانی‌ فضلی» وزیر کشور هم درباره درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ و تاثیرات آن بر مناطق مرزی ایران ابراز امیدواری کرد: باکو و ایروان با رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی و احترام به حاکمیت کشورها، این مساله را حل کنند.

جریان مناقشه قره باغ چیست؟

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی کشید.

دور جدید درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ از بامداد یکشنبه 6 مهر (27 سپتامبر) از سرگرفته شده و تاکنون باعث کشته شدن شماری از طرفین شده است.

تلاش‌های گروه میانجیگر مینسک برای حل این مناقشه به دلیل دخالتهای خارجی و جانبداری های یکسویه برخی کشورها از هریک از طرفین درگیری تا کنون ناکام مانده است .

117

بیشتر بخوانید:

درخواست اتحادیه اروپا برای حل مسالمت آمیز بحران قره باغ

تاکید مجدد لاوروف و ظریف بر حل وفصل سیاسی مناقشه قره باغ

کلیدواژه