مهر 29, 1399 08:23 Asia/Tehran [Updated: آذر 05, 1399 22:27 Asia/Tehran]
  • اقتدار و عزت یعنی پیگیری بدون وقفه توان دفاعی

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، اقتدار و عزت را به معنای پیگیری بدون وقفه برنامه‌های دفاعی و اهداف سیاست خارجی کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید خطیب زاده» شامگاه دوشنبه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، با اشاره به رفع تحریم های تسلیحاتی ایران نوشت: "اقتدار و عزت یعنی اینکه برای اولین بار در تاریخ شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحریم‌های نامحدود تسلیحاتی ضد یک کشور برای همیشه ملغی شود."

خطیب زاده افزود: رفع تحریم های تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت در حالی انجام شد که در برنامه‌های دفاعی، شامل توسعه توان موشکی و در پیگیری اهداف سیاست‌خارجی و منطقه‌ای آن کشور لحظه‌ای وقفه ایجاد نشده بود.

محدویت‌های تسلیحاتی ایران مندرج در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد با وجود تلاش‌های چند ماه اخیر آمریکا برای تمدید تحریم ها، بر اساس این قطعنامه و برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» از بامداد روز یکشنبه (18 اکتبر/ 27 مهر) به صورت خودکار خاتمه یافت.

آمریکا در چند ماه اخیر ابتدا تلاش کرد با ارائه  قطعنامه ای؛ تحریم تسلیحاتی بلندمدت ایران را درشورای امنیت سازمان ملل به تصویب برساند اما موفق نشد.

تنها یک کشور از 15 عضو شورای امنیت با درخواست آمریکا موافقت کرد و دیگر اعضا با آن مخالف کردند یا به آن رای ممتنع دادند.

آمریکا در گام بعدی نیزکه هدفش فعال کردن «مکانیسم ماشه» بود؛ بازهم موفقیتی بدست نیاورد، زیرا «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا سال 2018 از توافق خارج شده بود و صلاحیت این اقدام حقوقی را نداشت.

 

117

بیشتر بخوانید:

پیشرفت ایران در حوزه دفاعی در سایه تحریم‌های تسلیحاتی گسترده

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: شکست آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، نقطه آغاز مقابله با یکجانبه‌گرایی است

لغو تحریم‌های تسلیحاتی؛ فراهم شدن زمینه ارزآوری برای کشور

پایان محدودیت تسلیحاتی ایران؛ پیام‌ها و پیامدها

کلیدواژه

کامنت