مهر 30, 1399 07:55 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1399 08:17 Asia/Tehran]
  • تأکید ایران بر لزوم همکاری کشورها برای ارتقای صلح و امنیت در غرب آسیا

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نشست مجازی شورای امنیت در واکنش به اتهام‌زنی چند کشور منطقه به ایران، خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران نقشی غیرقابل انکار در تأمین امنیت انرژی، حمل و نقل بازرگانی و ثبات در منطقه خلیج فارس داشته است و کماکان به ارتقای صلح و امنیت در این منطقه حساس کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «مجید تخت‌روانچی» روز سه‌شنبه در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای منطقه را به حل اختلاف‌ها از طریق گفت‌ وگو دعوت کرد و افزود، نخستین و مهم‌ترین اولویت کشورهای منطقه باید ایجاد اعتماد متقابل و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها و دخالت نکردن در امور داخلی آنها و ارتقای همکاری‌ها در شرایط برابر برای ایجاد منطقه‌ای بهتر و امن‌تر باشد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با تاکید بر اینکه امنیت بر امنیت درونی منطقه، تصریح کرد، صدها سالانه میلیارد دلار برای خرید تسلیحات پیشرفته نه مشروعیت و نه امنیت طولانی مدت ایجاد می‌کند.

تخت‌روانچی با اشاره به برنامه دفاعی موشکی ایران، گفت: الزامات دفاعی ایران همچون برنامه موشکی در محاسبات ژئواستراتژیک و تجربه تاریخی قابل ملاحظه، ریشه دارد.

تخت روانچی در واکنش به ادعای برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه ایرانی، تأکید کرد، جزایر سه گانه "بوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک" ایرانی است و تا ابد ایرانی خواهد ماند.

نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته به پیشنهاد روسیه به عنوان رئیس دوره‌ای شورا و برای بررسی وضعیت در خلیج فارس برگزار شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در این نشست مجازی گفت: شاید کسی بتواند با پول پیچیده‌ترین تسلیحات را بخرد، اما حقیقت این است که امنیت و ثبات خریدنی نیست. //114

وزیر امور خارجه: امنیت وارداتی و توهمات هژمونیک عواقب ناگواری برای غرب آسیا داشت

 نشست مجازی شورای امنیت درباره خلیج فارس با حضور ظریف

کلیدواژه