آبان 08, 1399 16:02 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1399 14:59 Asia/Tehran]
  • حل بحران قره باغ، محور دیدار عراقچی و سرگئی ریابکوف در مسکو

دور دوم مذاکرات فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مناقشه قره‌باغ، در مسکو پایتخت روسیه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه و فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مناقشه قره‌باغ، پس از مذاکره و رایزنی سه ساعته با «آندری رودنکو» نماینده ویژه روسیه در امور قره‌باغ با «سرگئی ریابکوف» همتای روسی خود وارد گفت و گو شد.

این مذاکرات پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود.

سیدعباس عراقچی پیش از این نیز با «آندری رودنکو» معاون وزیرخارجه روسیه در امور آسیای مرکزی و قفقاز در ارتباط با بحران قره باغ دیدار و گفت وگو کرد. 

تبیین و معرفی طرح جمهوری اسلامی ایران برای حل اختلافات بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان مهمترین محور دیدار عراقچی و رودنکو بود.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی با هدف ارائه طرح ابتکاری پیشنهادی ایران برای‌ حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ بامداد پنجشنبه وارد مسکو شد.

سیدعباس عراقچی در بدو ورود به فرودگاه مسکو در جمع خبرنگاران گفت: طرح تهران بر مبنای اصول انسان دوستانه و توجه به خواست های طرفهای درگیر تهیه شده است.

عراقچی روز گذشته (چهارشنبه) در باکو نیز با انجام پنج دیدار مهم و سازنده با رئیس جمهور، دستیار سیاسی رئیس جمهور، معاون نخست وزیر، وزیر امورخارجه و معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص ابعاد مختلف روابط دو جانبه، آخرین تحولات جنگ قره باغ و شهرهای اشغالی، وضعیت مرزهای دو کشور و ابتکار منطقه ای ایران برای حل و فصل نهایی بحران قره باغ گفتگو و تبادل نظر کرد.

آغاز مذاکره در خصوص طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه سفر منطقه‌ای خود پس از باکو و مسکو، به ایروان و آنکارا سفر خواهد کرد. 

جریان مناقشه قره باغ چیست؟

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی کشید.

دور جدید درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ از بامداد یکشنبه 6 مهر (27 سپتامبر) از سرگرفته شده و تاکنون باعث کشته شدن شماری از طرفین شده است.

تاکنون بسیاری از کشورها از جمله ایران خواستار توقف درگیری ها و آغاز گفت وگو میان باکو و ایروان شده‌اند.

117

بیشتر بخوانید:

عراقچی وارد مسکو شد

عراقچی باکو را به مقصد مسکو ترک کرد

عراقچی طرح ابتکاری ایران برای برقراری صلح در قره باغ را تشریح کرد

کلیدواژه

کامنت