آبان 24, 1399 08:45 Asia/Tehran [Updated: اسفند 19, 1399 21:02 Asia/Tehran]
  • «فرج‌‌الله چعب» سرکرده گروهک ترویستی «حرکة النضال» کیست؟

ایران پرس: «فرج‌الله چعب» سرکرده گروهک «حرکة النضال العربی لتحریر الأحواز»، عامل اصلی حمله تروریستیِ 31 شهریور 1397 در اهواز اخیراً توسط وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز»، «جبهه العربیه لتحریر الاهواز» و «حزب النهضه العربی لتحریر الاهواز» از جمله گروهک‌های وابسته به گروه تروریستی «الاحوازیه» هستند.

این گروه تروریستی ادعای جدا کردن و استقلال خوزستان از ایران را با عملیات مسلحانه و تروریستی دارد؛ بیشتر اعضای گروه تروریستی «الاحوازیه» در هلند، دانمارک و سوئد ساکن هستند.

وزارت اطلاعات پنجشنبه گذشته در اطلاعیه‌ای با اشاره به شناسایی و دستگری «فرج الله چعب» سرکرده گروهک «حرکة النضال» تصریح کرد، سرکرده این گروهک تروریستی در سال‌های اخیر قصد چندین عملیات در تهران و خوزستان را داشت و اخیراً در حال برنامه‌ریزی برای هدایت عملیات تروریستی جدیدی بود که با اشراف اطلاعاتی نیروهای امنیتی ایران ناکام ماند.

وزارت اطلاعات ایران با اشاره به اینکه گروهک حرکة النضال تحت حمایت مستقیم سرویس‌های اطلاعاتی عربستان و رژیم صهیونیستی قرار دارد، اعلام کرد: سرکردگان این گروه، با وجود صدور حکم بین‌المللی برای آن‌ها، از اروپا عملیات تروریستی در ایران را مدیریت می‌کردند.

«حبیب فرج الله چعب» مشهور به «حبیب اسیود» Habib Asyud در مصاحبه‌ای با اشاره به دستگیریش توسط نیروهای وزارت اطلاعات ایران تصریح کرد، حبیب نبگان، یعقوب نیسی و عیسی سواری از دیگر عوامل این گروهک، در عملیات تروریستی 22 سپتامبر 2018 اهواز دست داشتند.

تروریست‌های الاحوازیه، 31 شهریور 1397 در حاشیه برگزاری آیین رژه نیروهای مسلح در اهواز، به سمت مردم تماشاچی تیراندازی کردند که بر اثر این حمله، 25 نفر شهید و بیش از 60 نفر زخمی شدند.

«فرج الله چعب» همچنین با بیان اینکه سرقت از شرکت پیمانکاری و سرقت مسلحانه از بانک صادرات اهواز از جمله اقدامات گروهک حرکة النضال بود، یادآور شد: «در همان زمان با سرویس اطلاعاتی عربستان، اقداماتمان را آغاز کردیم و جلسات متعددی با آنان داشتیم».

حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی از تروریست‌های الاحوازیه

ایران تاکنون با اقدامات تروریستی و توطئه‌های زیادی از سوی سازمان‌های جاسوسی عربستان، رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مواجه شده است.

پلیس دانمارک اخیراً اعلام کرد، سه نفر از اعضای «حرکه النضال العربی لتحریرالاحواز» را برای تأمین مالی و ترویج تروریسم در ایران و همکاری با یک سرویس اطلاعاتی سعودی تحت پیگرد قانونی قرار داده است.

وزارت امور خارجه دانمارک نیز سفیر عربستان را به دلیل حمایت این کشور از تروریست‌های الاحوازیه احضار کرد.

«استیو کینگ» Steve King عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا که روابط نزدیکی با دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور دارد در اکتبر 2017 با «کریم عبدیان بنی سعید» از سران گروهک تروریستی الاحوازیه در واشنگتن دیدار کرد.  

در سپتامبر 2017 نیز یکی از اعضای این گروهک تروریستی با نام «منا سیلاوی» در حاشیه اجلاس کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحده در ژنو به ایراد سخنرانی و اتهام پراکنی علیه ایران پرداخت.

نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران تاکنون با اقدامات قاطعانه، بسیاری از توطئه‌ها و تحرکات گروه های تروریست و عناصر نفوذی را خنثی کرده‌اند که دستگیری «فرج الله چعب» سرکرده گروهک تروریستی «حرکة النضال العربی لتحریر الأحواز» نمونه‌ای از این اقدام است. 113

بیشتر بخوانید:

 اعتراف سرکرده گروهک الاحوازیه به ارتباط با سرویس اطلاعاتی عربستان

رهبر گروه تروریستی «الاحوازیه» دستگیر شد

دانمارک، پناهگاه امن تروریست‌های الاحوازیه

کلیدواژه