آذر 04, 1399 11:59 Asia/Tehran [Updated: دی 28, 1399 14:08 Asia/Tehran]

تهران - ایران پرس: سخنگوی دولت : فشار حداکثری بر ایران جز شکست و سرافکندگی برای آمریکا نتیجه ای نداشته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پرس در خصوص اینکه پمپئو مدعی شده کارزار فشار حداکثری ضد ایران موفق بوده و همچنان همه گزینه‌ها روی میز است گفت: بدترین وزیر امور خارجه تاریخ آمریکا به خوبی می داند که فشار حداکثری بر ایران جز شکست و سرافکندگی برای او و آمریکا نتیجه ای نداشته است. اما آنها تا امروز بخاطر تکبر و کوته نظری حاضر به پذیرش این شکست نبوده اند.

ربیعی تاکید کرد: البته اگر هدف از فشار حداکثری و تحریم های بی سابقه، به سختی انداختن معیشت مردم ما و اختلال در دسترسی آنها به دارو و غذا بوده و می خواستند ایرانیان سراسر جهان را با قطع ارتباط آنها با شبکه مالی بین المللی به درد سر بیاندازد و یا اگر می خواستند مردم ما را به این نتیجه برسانند که رهبرانی سنگدل و بدون عاطفه انسانی، رهبری آمریکا را به دست داشتند، باید بگوییم که در این راه موفق بوده اند.

وی ادامه داد: لازم به یادآوری به این دولت ورشکسته آمریکا نیست که دیگر هیچ گزینه ای روی میز آنها باقی نمانده و به آخر راه رسیده اند.  واقعیت آن است که تاریخ مصرف این سیاست های شکست خورده و طراحان آن به پایان رسیده و ما توجهی به این لفاظی های توخالی نداریم.

ربیعی در ادامه به برخی از موضوعات داخلی اشاره کرد و گفت : وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار عمده فروشی‌ها ۳۲۰ تن مرغ با قیمت ۱۸۵۰۰ تومان را وارد بازار کرده است. ربیعی گفت: فعلا توزیع مرغ در میادین تره بار شروع شده است ولی بزودی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم عرضه خواهد شد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه تعزیزات ورود جدی پیدا کرده و نظارت تشدید خواهد شد، گفت: توزیع هم از جنوب شهر، میادین خزانه، نواب، پیروزی و .... شروع شده است. این روزها با کاهش تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی متاسفانه شاهد گرانی های ناخواسته و تحمیلی شده ایم. این نگرانی مشترک دولت با مردم است.

ربیعی ابراز امیدواری کرد که تک تک این کالاها تحت نظر بوده و وزارت خانه های ذیربط موظف به برنامه ریزی برای تامین بازار و کنترل قیمت شده‌اند.

سخنگوی دولت با اشاره به آخرین تصمیمات دولت درخصوص بحث مبارزه با کرونا گفت: در این هفته تصمیمات مهمی در مرحله جدیدی از شیوع بیماری کرونا گرفته شد. اثربخشی این طرح منوط به همکاری همه جانبه و مداوم همه مردم است. ما به این امر وافق بودیم که این تصمیم مشکلاتی برای زندگی و معشیت بخشی از مشاغل ایجاد خواهد کرد ولی در این دو گانه بنابر سیاست همیشگی اولویت دار بودن و محور بودن سلامت این تصمیم اتخاد شد.

ربیعی افزود: برای کاستن از فشار بر آسیب دیدگان معیشتی ناشی از کرونا حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مساعدت در قالب پرداخت به گروه هدف صورت خواهد گرفت. برای یک خانوار ۴ نفره ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است و برای افرادی که داوطلب دریافت پیشاپیش بخشی از این حمایت معیشتی هستند وام یک میلیون تومانی بدون هیج بهره ای پرداخت خواهد شدو مابه التفاوت نرخ بهره را دولت با تخصیص ۱۴۰۰ میلیا رد تومان جبران خواهد کرد.

وی ادامه داد: من به نمایندگی از دولت از همه مردمی که با رعایت پروتکل ها دولت و کادر سلامت را حمایت کردند، سپاسگزاری می کنم. شواهد و آمارهای روزهای اول و دوم نشان می دهد که در تهران حدود ۲۸۰ هزار مسافر در مترو و اتوبوس ها کاهش داشته ایم.  به رغم این مراعات بیشتر بین مردم باید لحاظ شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: همجنین در کل کشور در روز اول این طرح متوسط تردد ساعتی وسایل نقلیه نسبت به مشابه هفته قبل ۳۸.۳ درصد کاهش داشته است و استفاده از خودروهای شخصی نیز ۳۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ربیعی تصریح کرد: از نیروی انتظامی و پرسنل زحمت کش آن نیز در اجرای این طرح تشکر می کنم. مطمئنا در اجرای این طرح برای مردم هم مشکلاتی پیش خواهد آمد. هر طرحی با هر پیش بینی نیازمند اصلاح، ترمیم و تکمیل است. همکاران ما در قرارگاه عملیاتی به طور مداوم شیوه اجرا و نواقص را بررسی و اصلاح خواهند کرد.

وی گفت: مطابق وعده ای  که داده شده بود تست روزانه کرونا از ۴۰ هزار به ۶۰ هزار رسیده و در هفته آینده نیز به ۱۲۰ هزار خواهیم رسید. رعایت پروتکل ها و تست و قرنطینه مبتلایان مهمترین راهکار مبارزه با کروناست. از افراد مبتلا می‌خواهیم که وظیفه اجتماعی خود را مبنی بر قرنطینه انجام بدهند. بررسی ها نشان می دهد ۲۰ درصد این افراد پروتکل ها را رعایت نکرده و در قرنطینه نماندند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: اعمال محدودیت‌های هوشمند با استفاده از دولت الکترونیک هم آغاز شده است. اتصال همه خطوط هوایی و ریلی و همچنین اتوبوس‌های بین شهری و تاکسی های اینترنتی به دولت الکترونیک به اتمام رسیده است. همه این خطوط حمل و نقل عمومی، در زمان حمل مسافر وظیفه دارند مسافرین خود را از وزارت بهداشت استعلام کنند و اگر فرد مبتلا به کرونا باشد، از جابجایی وی به خاطر حفظ سلامت دیگران جلوگیری می شود.

ربیعی گفت: ظرف چند روز گذشته نزدیک ۱۶۰۰ مورد ممنوعیت سفر اعمال شده که آمار قابل توجهی است. تلاش وزارت ارتباطات و سایر وزارتخانه ها بر این است تا با توسعه این سیستم امنیت بهداشتی در سیستم حمل و نقل عمومی حاکم شود و این اقدام مهمی است.

سخنگوی دولت افزود: با وجود فشارهای اقتصادی و تحریم ها و با اینکه انتقال پول نفت هم با مشکل مواجه بود، به نحوی دولت بودجه ریزی کرد که دچار عدم تعادل نشویم.

ربیعی افزود: دولت در این سال‌ها فشاری به بانک مرکزی نیاورد و پول پر فشار وارد بازار نکرد که این یکی از افتخارات دولت است.وی افزود: ما تاکنون در جلسات هیئت دولت ۱۲ تبصره را تصویب کردیم. مهمترین اهداف بودجه شامل کاستن از بودجه جاری نفت، کاستن هزینه های دولت، کاستن رابطه بودجه جاری با نفت. درونزا شدن درآمدهای اداره کشور، تقویت بخش غیردولتی، مقابله با فقر مطلق، دنبال کردن حمایت‌های معیشتی و دنبال کردن طرح اقدام ملی مسکن می‌شود.

ربیعی گفت: تاکنون ما 12 تبصره همراه با اهداف بودجه را به تصویب رساندیم. از جمله مهمترین اهداف بودجه 1400 کاستن از بودجه جاری به نفت، درون زا شدن درآمدهای اداره کشور، تقویت بخش غیردولتی در اقتصاد، توجه خاص به مقابله با فقر مطلق، دنبال کردن حمایتهای معیشتی، گسترش اشغال های خرد، کوچک و متوسط، دنبال کردن طرح تامین مسکن ارزان قیمت، مولد کردن دارایی های دولت و توجه به بهره وری، توجه به محیط زیست، گسترش صادرات غیرنفتی، توجه به فناوری های نو و شرکتهای دانش بنیان، و نیز توسعه برنامه ای جهت حفظ سلامت مردم، ایجاد عدالت های منطقه ای واتمام پروژه های نیمه تمام است.

ربیعی با اشاره به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و مهمترین مصوباتی که تاکنون مطرح شده است، گفت: اختصاص ۱۵ هزار میلیارد ریال از منابع شرکت دولتی تابعه وزارت نفت برای اتمام طرح(پروژه)‌های نیمه‌تمام گازرسانی به روستاها در بودجه مقرر شده است.

وی افزود: افزایش سهم سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از محل عوارض ماده (۶۵) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)  از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد و اختصاص کل حدود ۵۰ درصد برای برای تأمین و استانداردسازی سامانه گرمایشی یکصدهزار کلاس درس مدارس از دیگر مواردی بود که مقرر شده است .

سخنگوی دولت گفت: استمرار جریان فروش سهام و دارایی‌های دولتی مطابق روش‌های قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) و همچنین تعیین سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) معادل ۳۰ میلیارد دلار که یک میلیارد دلار آن صرفا برای تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها، دانشگاههای علوم پزشکی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است، از دیگر موارد مصوب در لایحه بودجه است.

ربیعی تاکید کرد: امکان استفاده سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از تسهیلات بانکی برای طرح‌های توسعه‌ای بالادستی نفت و پیشگیری از خانم فروشی گاز، صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی، برای توسعه حمل و نقل درون و برون‌شهری و همچنین امکان انتشار اوراق مالی اسلامی برای شهرداری ها برای طرح های قطار شهری و حمل ونقل شهری از دیگر موارد بررسی لایحه بودجه بود.

وی استمرار جریان عملیات بازار باز به منظور اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخهای سود و مهار (کنترل) بلندمدت نقدینگی، مهار (کنترل) تورم و اجازه  برای تامین اعتبار عملیات طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و تاریخی و همچنین طرح اقدام ملی تامین مسکن از محل منابع داخلی شرکت های تابعه وزارت راه و شهرسازی را از دیگر موارد مقرر شده در بودجه ۱۴۰۰ عنوان کرد.

سخنگوی دولت همچنین تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین رایگان مورد نیاز برای احداث مدرسه، پاسگاه و مراکز بهداشتی در طرح‌های مسکن مورد تصویب و در اختیار قراردادن آن به دستگاه های دولتی ذی ربط مکلف شده است.

ربیعی اقساطی شدن هزینه های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمند برای چاه های آب مجاز کشاورزی، الزام شهرداری ها و دهیاری ها برای ساماندهی و بهسازی محیط اسکان حاشیه شهرها و تامین زیر ساخت خدمات عمومی در این مناطق و همچنین الزام به اصلاح شبکه آب روستایی و طرح های فاضلاب روستایی و الزام سازمان صدا و سیما به پرداخت ۳۰ درصد از درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی برای کمک به فدراسیون های ورزشی را از دیگر موارد مقرر شده در بودجه ۱۴۰۰ دانست.

وی ادامه داد:  ۱۵ درصد از عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی افزایش می یابد و به کمک به هزینه های بیماری‌های خاص و خدمات درمانی مثل کاشت حلزون، خرید عضو مصنوعی، بیماران اوتیسم و نقص ایمنی اختصاص خواهد یافت.سخنگوی دولت در ادامه گفت: معافیت زائران اربعین از عوارض خروج از کشور نیز از دیگر مصوبات دولت در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ بود.

وی با بیان اینکه در هفته بسیج قرار داریم و فردا نیز روز  بسیج است، گفت: واژه بسیج پر از مفهوم و پر از رمز و رازهای تاریخ معاصر ماست. بسیج یادآور ملتی است که با اتکا به خدا و دستان خالی با از خودگذشتگی، و در کنار هم بودن در مقابل همه قدرتهای جهان ایستادند. بسیج نیاز جامعه ما در همه دوران است. بسیج را با همه این مفاهیم نه برای یک دوره تاریخی و نه برای موزه ای شدن خاطرات بلکه برای همه تاریخ سرزمین ایران زمینمان نیازمندیم.

سخنگوی دولت گفت: ما امروز به بسیج بالاتر از سازمان و نهاد بلکه به عنوان یک ساختار عظیم اجتماعی و یک فرهنگ نهادینه عمومی برای عبور از شرایط سخت و ساختن آینده ای برای نسل های بعدی نیازمندیم.  ما نیازمند بسیجی همگانی هستیم. جامعه زخم خورده از تحریم را با وحدت، همدلی، فداکاری، دگرخواهی و ندیدن نفع شخصی در عبور از این شرایط تاریخی التیام بخشیمبه عنوان سخنگوی دولت این هفته را به همه بسیجیان سالهای جنگ، بسیجیان امروز و دیروز تبریک می گویم.

ربیعی ادامه داد: دولت معتقد است بسیج در تمام عرصه ها در کنار دولت برای حل مشکلات و موضوعاتی که نیازمند مشارکت عظیم اجتماعی است، قرار بگیرد. فقرزدایی، حمایت های اجتماعی و در این روزها مبارزه با کرونا فرصت های این تعامل است.

وی افزود: همچنین فارغ از نتیجه انتخابات آمریکا، آنچه مردم را خوشحال کرده است شکست سیاست فشار حداکثری و طراح و حامیان این سیاست است. امروز تحریم های غیرقانونی علیه ملت ما در شکننده ترین و ناکارآمدترین وضعیت خود در سه سال اخیر قرار گرفته است و مردم و بازارها به روشنی این پیام را دریافت کرده اند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: صدای خرد شدن دیوار تحریم و سیاست فشار حداکثری در سراسر دنیا هم به خوبی شنیده شده است. علت فروریختن دیوار تحریم، مقاومت و ایستادگی مردم ما در برابر قلدری و همینطور بخاطر منطق ضعیف، غیرانسانی و زورگویانه آن برای جامعه بین المللی بود نه جابه جایی دولت ها در آمریکا. ما عمیقاً باور داریم که حتی اگر ترامپ پیروز انتخابات آمریکا می شد، سیاست تحریم نتیجه ای از جز شکست نداشت.

ربیعی تصریح کرد: امروز دولت مانند سال های گذشته، با توان و با تمام تجارت و توان خود پیگیر تضمین منافع مردم خواهد بود. لازم است در اینجا توضیح بدهم که تلاش دولت در ماه ها و سال های گذشته، چهار مرحله داشت:.اول، دور زدن تحریم ها برای تقویت خط مقدم مبارزه با کرونا و حمایت از اقتصاد ملی، دوم، بی اعتبار کردن فلسفه وجودی فشار حداکثری از راه اعتبار بخشیدن به تاب آوری ملی و تاثیرناپذیر کردن اراده دولت در تأمین معیشت و تضمین سلامت مردم. سوم، تضعیف رژیم تحریم های یکجانبه با کمک دیپلماسی چندجانبه. چهارم، برگشت ناپذیر کردن یا حداقل پرهزینه کردن اعمال تحریم ها در آینده.

وی تاکید کرد: ما دو مرحله را پشت سر گذاشته ایم و در آستانه مرحله سوم یعنی تلاش برای تضعیف تحریم ها با کمک دیپلماسی چندجانبه قرار داریم. این مرحله حساسی در تاریخ ایران است که مستلزم هم صدایی، هم سویی و انسجام ملی و حمایت از وزارت امور خارجه به عنوان سکاندار سیاست خارجی است.112

بیشتر بخوانید:

ربیعی: بیماران کرونایی روی تخت بیمارستان بیمه خواهند شد

ربیعی: مردم آمریکا در انتخابات با نژادپرستی و قانون‌شکنی مخالفت کردند

ربیعی: با افزایش صادرات، ارز بیشتری برای رفع نیازها تامین می‌شود

ربیعی: سیاست «فشار حداکثری» آمریکا ضد ایران شکست خورده است

کلیدواژه