آذر 04, 1399 18:04 Asia/Tehran [Updated: آذر 04, 1399 18:24 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: سازمان انرژی اتمی امکان افزایش غنی‌سازی و طراحی راکتور را دارد

تهران- ایران پرس: سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ملاحظات فنی درباره طرح راهبردی لغو تحریم‌ها را به مجلس ارائه کردیم، گفت: این سازمان امکان افزایش غنی سازی، طراحی راکتور و تولید ماشین‌های پیشرفته را دارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «بهروز کمالوندی» در خصوص طرح اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها که در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی مطرح است، افزود: این کمیسیون از ما خواسته تا نظر خود را درباره جنبه‌های فنی طرح یادشده عنوان کنیم؛ بر همین اساس چند جلسه مشترک داشتیم و در نشست امروز نیز حضور پیدا کردیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: صرفنظر از جنبه‌های سیاسی این طرح و اینکه تصمیم نظام جمهوری اسلامی چه خواهد بود، ما در مورد ملاحظات فنی طرح اظهار نظر می‌کنیم. موارد مطرح در حوزه‌های مختلف غنی سازی، طراحی راکتور و تحقیق و توسعه است که بخش مهمی از آن‌ها برای سازمان انرژی اتمی قابل اجراست به خصوص با توجه به پیشرفت‌هایی که در چند سال اخیر در حوزه توسعه ماشین‌های پیشرفته داشته ایم.

کمالوندی تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی در صورت تصمیم نظام جمهوری اسلامی برای تولید ماشین‌های پیشرفته در حد صنعتی، افزایش ظرفیت تولید و درصد غنا برای نیاز‌هایی که داریم، امکان اجرا دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: ما در تلاشیم تا ملاحظات فنی سازمان در طرح دیده شود تا در صورت تصویب سازمان در اجرای آن مشکلی نداشته باشد.

 پیش از این سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تصویب 5 بند طرح اقدام راهبردی علیه تحریم‌ها در این کمیسیون خبر داده بود.

117

بیشتر بخوانید:

تکمیل اتاق کنترل بخش اصلی راکتور خُنداب؛ ظرف ۶ ماه‌ آینده

راه اندازی مدار ثانویه راکتور خُنداب با تلاش متخصصان داخلی

 

کلیدواژه