آذر 05, 1399 21:52 Asia/Tehran [Updated: آذر 05, 1399 21:57 Asia/Tehran]
  •  تبادل جاسوس رژیم صهیونیستی با سه شهروند ایرانی

سه شهروند ایرانی که به اتهامات واهی، در خارج از کشور بازداشت شده بودند، با یک جاسوس دو تابعیتی که برای رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد، تبادل و آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «کایلی مور گیلبرت» تبعه استرالیایی - انگلیسی 21 سپتامبر 2018 که با هدف جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات در پوشش فعالیت‌های پژوهشی و اسلام‌شناسی به ایران آمده بود، توسط نیروی اطلاعات ایران بازداشت شد.

کایلی متولد 1987 در استرالیا است؛ وی در خانواده مسیحی تبار به دنیا آمد، اما بعد‌ها به اقتضای شغلش مجبور به تغییر مذهب از مسحیت به یهود می‌شود.

حضور در سوریه، نخستین ماموریت سرویس جاسوسی نظامی اسرائیل (امان Aman) به کایلی برای انجام اقدامات اطلاعاتی و جاسوسی بود.

کایلی پس از بازگشت از سوریه و در مرحله بعد، مسئول بازجویی برخی ایرانیان مهاجر و زندانی می‌شود تا علاوه بر تکمیل آموزش‌های بازجویی، اطلاعات خود از ایران را ارتقاء دهد.

کایلی با استفاده از پوشش پژوهشی و دانشگاهی، با ایجاد یک فرصت مطالعاتی برای شرکت در دانشگاه ادیان و مذاهب، به ایران می‌آید.

در سفر اول وی به ایران، دست به هیچ اقدامی نمی‌زند و پس از مدت کوتاهی از کشور خارج می‌شود. در سفر دوم، به توصیه سرویس جاسوسی نظامی اسرائیل در ایام محرم وارد ایران می‌شود.

کایلی که از اشراف اطلاعاتی ایران بر خود بی اطلاع است به منظور عادی سازی حضور خود در ایران به اماکن مذهبی، هیات‌ها و اماکن توریستی می‌رود تا کسی درخصوص این سفر شک نکند.

این بار کایلی برای ارتباط گیری با برخی شخصیت‌ها و اهداف، سعی می‌کند به اطلاعات اقتصادی و نظامی ایران و جبهه مقاومت دست پیدا کند، که مورد ضربه اطلاعاتی قرار گرفته و دستگیر می‌شود.

این جاسوس دو تابعیتی پس از طی مراحل قانونی و قضایی به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی به 10 سال حبس محکوم شد و پس از 2 سال از محکومیت خود، در نهایت نظام جمهوری اسلامی تصمیم می‌گیرد وی را با سه فعال اقتصادی ایرانی که به بهانه دور زدن تحریم‌ها بازداشت شده بودند تبادل کند.

117

بیشتر بخوانید:

تکذیب خبر تبادل دو جاسوس بازداشتی در ایران با آمریکا 

کلیدواژه