آذر 08, 1399 17:31 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]

تهران/ ایران‌پرس- رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران و نماینده کنونی مجلس شورای اسلامی گفت، شهید فخری‌زاده مدیر بسیار برجسته‌ای بود که حدود ۲۰ تا ۲۵ سال خدمت کرد و دشمنان بدانند تشکیلاتی را که این شهید در عرصه دانش هسته‌ای راه‌اندازی کرده، ادامه خواهد داشت.

فریدون عباسی روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری ایران‌پرس افزود، اگر اقدام به ترور این شهید کردند به خاطر کینه‌ای است که از او داشته‌اند و شهادت وی تاثیری در برنامه‌های علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران ندارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد، دلیل ترورها این است که این افراد برنامه‌ریزان اصلی صنعت هسته‌‎ای کشور بودند، هم خود این افراد صاحب علم هستند و هم قدرت مدیریت و سازماندهی و تکثیر نیروی انسانی را داشتند. این مساله برای دشمن گران تمام می‌شود و وقتی نمی‌تواند این افراد را جذب کند، آنان را حذف فیزیکی می‌کند.

عباسی با تاکید بر ادامه راه شهید فخری‌زاده خاطرنشان کرد، جامعه علمی ایران انفرادی کار نمی‌کند و تشکیلاتی فعالیت می‌کند و ادامه‌دهنده مسیر هم در این زمینه وجود دارد و بحث علمی کشور خدشه‌دار نخواهد شد.

رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران درباره اینکه سابقه ترورها نشان می‌دهد اسرائیل پشت پرده این اقدامات تروریستی بوده است، اظهار کرد ترور شهید فخری‌زاده حتما به دست عوامل اسرائیلی برنامه‌ریزی و اجرا شده است، زیرا اینها از سال‌ها پیش درباره افراد مختلف از جمله شهدای هسته‌ای و آقای فخری‌زاده در کشورهای مختلف حتی در داخل کشور اطلاعات جمع‌آوری می‌کردند.

عباسی درباره چگونگی شناسایی آقای فخری‌زاده و نقش بازرسان آژانس در این زمینه گفت، هرچقدر جنبه مثبت آژانس را در نظر بگیریم اینها افراد سالمی باشند اما اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنند در کامپیوتر آژانس است و از طریق فضای مجازی منتشر می‌شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود، داده‌هایی که سرویس‌های اطلاعات خارجی از طریق آژانس جمع‌آوری می‌کنند با داده‌های خارج از آژانس تکمیل می‌شود و بدین شکل برنامه‌های ترور یا انفجار یا تخریب صنعتی و خربکاری‌های دیگر را در صنایع ما ایجاد می‌کنند. 

وی درباره نوع رویکرد و همکاری ایران با آژانس پس از ترور آقای فخری‌زاده تصریح کرد، لازم نیست ما همکاری زیادی با آژانس داشته باشیم، باید در اجرای پروتکل الحاقی که داوطلبانه بوده تجدید نظر کنیم، حتی همکاری با آژانس و سایر مراکز جمع‌آوری داده در دنیا را تغییر دهیم.

رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران گفت، ما با مجامع بین‌المللی همکاری و آداب مقررات بین‌المللی را رعایت می‌کنیم، اما این نباید یکطرفه باشد بلکه ایران باید از حقوق خود بهره‌مند شود و بعد به تکالیف خود عمل کند. 

عباسی در پایان خاطرنشان کرد، این ترورها نشان می‌دهد، هر چقدر همکاری کنیم باز هم چیز بیشتری می‌خواهند؛ مثلا برجام را بر کشور تحمیل کردند، اما برای آنها کافی نبود و گفتند بحث موشکی مطرح شود و از منطقه خارج شوید.//114

بیشتر بخوانید:

 ترور شهید فخری‌زاده؛ مصداق آشوب‌طلبی منطقه‌ای با فشار حداکثری امنیتی علیه ایران

اتحادیه اروپا: ترور شهید فخری‌زاده اقدامی جنایتکارانه بود

ترور «محسن فخری زاده»؛ تکرار سناریوی شکست خورده بازدارندگی رویش علمی در ایران

دیپلمات روس: فخری‌زاده با چراغ‌سبز آمریکا ترور شد

 

کلیدواژه