آذر 11, 1399 11:47 Asia/Tehran [Updated: بهمن 05, 1399 14:23 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت خارجه گفت، جنایت ترور شهید فخری‌زاده توسط یک مثلث شیطانی و شوم اجرایی شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سعید خطیب‌زاده روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران درپاسخ به سوال خبرگزاری ایران‌پرس درباره ابعاد ترور آقای فخری‌زاده خاطرنشان كرد، نام شهید فخری‌زاده از اواسط دهه 1980 در لیست گروه منافقین و بعداً در اطلاعاتی كه اسرائیل به سازمان ملل داده بود، در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمد. 
سخنگوی وزارت خارجه افزود، از سال 2007 در قطعنامه 1747 نام شهید فخری‌زاده همراه با دیگران در لیست تحریم‌ها قرار گرفت اما برخی از آنها پس از برجام از لیست حذف شدند؛ با این حال، ترامپ برخی از اسامی را دوباره به این لیست اضافه کرد.
خطیب‌زاده تأکید کرد، شهید فخری‌زاده یکی کمک کنندگان به برجام و پشت صحنه مذاکرات هسته‌ای بود و نقش وی غیرقابل انکار است.
سخنگوی وزارت خارجه درباره برخی گزارش‌ها مبنی بر اینکه اسناد، جلسات و بازرسی‌های آژانس می‌تواند در شناسایی و ترور رئیس پیشین سازمان تحقیقات و نوآوری وزارت دفاع نقش داشته باشد تأکید کرد، ایران دسترسی بیشتری به آژانس انرژی هسته‌ای نداده است و نخواهد داد. 
خطیب‌زاده با بیان اینکه روابط ایران با آژانس به‌رغم برخی اختلافات فنی و درچارچوب احترام‌ بوده است ابراز امیدواری کرد، رویکرد آژانس حرفه‌ای و فنی باقی بماند و ایران روابط خود را بر اساس آن با این نهاد دنبال کند.

وی گفت: در شهادت دکتر فخری زاده حجم بالای محکومیت را از کشورهای مختلف در حوزه‌های جغرافیایی دریافت کردیم. سخنگوی وزارت امور خارجه ، دعوت برخی کشورهای اروپایی از تهران برای خویشتنداری در پی ترور شهید «محسن فخری‌زاده» گفت: استفاده برخی کشورهای مدعی حقوق بشر از برخی کلمات، مورد انتقاد ایران است.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سکوت و عدم موضع گیری برخی حکام عرب حکایت از همکاری آنها با رژیم صهیونیستی دارد؟ اظهار داشت: متاسفانه یک کشور تنها در این زمینه موضع نگرفته است و بقیه کشورهای پیرامون و شش کشور از هفت کشور عربی حوزه خلیج فارس موضع گرفتند و آن یک کشور هم باید در سیاست‌های خود تجدیدنظر کند.

وی افزود: ما یک سفر سراسیمه و اضطراری را از پامپئو به منطقه دیدیم و این وزیر خارجه ورشکسته رژیم ترامپ معلوم است این سراسیمگی از چه بابی است برای این است که از یک شکست تاریخی جلوگیری کند. تمام حیثیت و آبرو و آنچه که داشتند در سبد فشار بر ملت ایران گذاشتند و به هیچ یک از اهدافشان نرسیدند. از اجلاس سه جانبه، از اظهارات نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس می‌شنوید. دوست داریم فکر کنند مسیر را دارند برمی‌گردند و الا اگر ردپایی از کسی پیدا شود و همانطور که مقامات کشور اشاره کردند هم آمران و هم عاملان مجازات خواهند شد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که در حال حاضر در بلژیک در بازداشت به سر می‌برد، اظهار داشت: درباره دیپلمات ما از همان اول گفتیم اساسا دادگاه و این پروسه قضایی که شروع شده به خاطر مصونیت دولت‌ها و دیپلماتیک غیرقانونی است و مشروعیت ندارد و به رسمیت نمی‌شناسیم. به مسیری که وکیل ایشان در بلژیک طی می‌کند احترام می‌‌گذاریم. این مسیر غیرقانونی و غیرمشروع است و به رسمیت نمی‌شناسیم. امیدواریم دادگاه عدم صلاحیت خود را به رسمیت بشناسد.

وی گفت: بدعت بدی در مسیر مصونیت‌های دیپلماتیک گذاشته می‌شود. این یک توطئه چینی بوده و قربانی این توطئه چینی است که یک سر آن گروهک منافقین است و یک سر همین کمپین فشار حداکثری است. از همه توان خود برای حفاظت از شهروندان خود به ویژه اسدالله اسدی استفاده می‌کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره بدهی کره به ایران بیان کرد: یک بدهی تاریخی برای کره به ملت ایران باقی ماند. موارد جزیی به هیچ وجه قابل قبول و قابل توجیه نیست. 

وی درباره تبادل‌های صورت گرفته گفت: ما از هر مجرایی استفاده کرده و می‌کنیم که برخی از شخصیت‌هایی که بیگناه هستند و به خاطر سیاست‌های ظالمانه رژیم ترامپ با ادعای واهی دور زدن تحریم‌ها و ... در کشورهایی از جمله آمریکا گروگان گرفته شده‌اند را آزاد کنیم. درباره خانم زاغری حکم قاضی از دادگاه صالحه را دارد و مسیر قانونی و قضایی خود را طی می‌کند و قوه قضاییه باید پاسخگو باشد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی گازی گفت: ایران تنها کشوری است که ۷۰ درصد انرژی نفت و گاز را در خلیج فارس و دریای خزر به هم متصل می‌کند. وزیر نفت و شرکت گاز بهتر می‌توانند پاسخ دهند. بازار نفت و گاز بازار رقابت است و به رغم تمام فشارهای آمریکا که ایران را از بازار جهان و منطقه حذف کند ناکامی‌های زیادی داشته است.

وی درباره همکاری‌های اقتصادی ایران با منطقه گفت: ما در حوزه همسایگی بیشترین مراودات اقتصادی را داریم و روابط اقتصادی ما با همسایگان از حوزه‌های مختلف جلوتر است و این مسیری است که رژیم ترامپ بارها خواسته مسدود کند ولی موفق نشده است.

خطیب زاده درباره مطالبات ایران از کشورهای خارجی پیگیری قضایی می‌شود، عنوان کرد: مطالبات ما از کشورهای مختلف مسیرهای مختلفی را طی می‌کند برخی مسیرهای حقوقی و برخی مسیرهای بانک مرکزی را طی می‌کند. بدهی انگلیس قطعی است و مدت‌ها قبل باید پرداخت می‌شده و هر چقدر دیرتر شود بدهی آنها سنگین تر است. مسیرها درباره عراق و کره جنوبی هم در حال طی شدن است.112

بیشتر بخوانید:

 تاکید ایران بر ضرورت واکنش قاطع سازمان ‌ملل به ‌ترور فخری‌زاده

غریب آبادی: آژانس باید موضع خود درباره ترور شهید فخری زاده را اعلام کند

کلیدواژه