دی 28, 1399 16:51 Asia/Tehran [Updated: دی 28, 1399 18:13 Asia/Tehran]
  • انتقاد ظریف از سه کشور اروپایی: هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده‌اید

وزیر امور خارجه گفت: رهبران سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، انگلیس و فرانسه) هیچ کاری برای حفظ این توافق بین‌المللی انجام نداده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه روز یکشنبه در توییتی به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی عضو برجام و همچنین سخنان وزیر امور خارجه فرانسه واکنش نشان داد و نوشت: رهبران سه کشور اروپایی که برای انجام تعهدات خود تحت برجام به امضای مقامات دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (از سازمان‌های تحت نظارت وزارت خزانه‌داری آمریکا) نیاز دارند، هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده‌اند. 

ظریف با بیان اینکه برجام به خاطر ایران زنده است و نه سه کشور اروپایی، خطاب به وزیر امورخارجه فرانسه این سوال را مطرح کرد که ابتکار از آغاز مرده رئیس جمهوری فرانسه یا خودداری انگلیس از پرداخت بدهی مقرر در حکم دادگاه را به یاد دارید؟

وزیر امورخارجه تصریح کرد: «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه؛ شما دوران کاری‌ات در کابینه را با فروش جنگ‌افزار به جنایتکاران جنگی سعودی آغاز کردید؛ بهتر است از بیان حرف‌های پوچ و مهمل در مورد ایران دست بردارید.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: این "شما" هستید که منطقه غرب آسیا را بی‌ثبات می‌کنید؛ از حفاظت جنایتکارانی که منتقدان خود را با اره تکه تکه می‌کنند و از جنگ‌افزارهای ساخت "شما" برای سلاخی کودکان در یمن استفاده می‌کنند، دست بردارید.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه در اظهاراتی مداخله‌جویانه با کافی ندانستن احیای برجام، انجام مذاکراتی در خصوص فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران را خواستار شد.

وزیر امور خارجه فرانسه با اشاره به گام‌های هسته‌ای اخیر ایران گفت: «ایران در حال تقویت توانمندی‌های هسته‌ای خود است.»

سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، انگلیس و فرانسه) هم شامگاه شنبه با صدور بیانیه‌ای از اعلام ایران درباره آمادگی برای تولید اورانیوم فلزی به‌ عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ابراز نگرانی کرده و از ایران خواستند به تعهدات برجامی خود بازگردد.// 114

بیشتر بخوانید:

ربیعی: مذاکره مجدد برای برجام ممکن نیست

حیدری: با ادامه تحریم‌ها بقای برجام نفعی برای ایران ندارد

گام بعدی ایران در برابر کوتاهی طرف‌های برجام؛ توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی

دیدگاه رهبر انقلاب درباره برجام: هیچ عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام نداریم

کلیدواژه