دی 29, 1399 13:14 Asia/Tehran [Updated: اسفند 15, 1399 21:22 Asia/Tehran]
  •  نخستین واکسن نوترکیب ایرانی کرونا مجوز کارآزمایی بالینی گرفت

تهران- ایران پرس: دبیر کمیته کشوری اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کارآزمایی بالینی فاز یک واکسن نوترکیب ایرانی کرونا در کمیته کشوری اخلاق در پژوهش علوم پزشکی تایید شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «احسان شمسی گوشکی» روز دوشنبه با بیان اینکه به زودی مجوز تست بالینی صادر می شود، گفت:این واکسن نوترکیب از یک پروتئین نوترکیب است که تکنولوژی آن با واکسن‌ کرونای ایرانی قبلی (ویروس کشته شده) مجوز اخذ کرده، متفاوت است.

وی ادامه داد: پس از صدور اولین مجوز تست بالینی واکسن کرونا متعلق به شرکت گروه دارویی برکت و شرکت شفا دارو، مجوز انجام کارآزمایی بالینی فاز یک برای آزمایش واکسن کرونا تولیدی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در کمیته اخلاق هم صادر شده است.

شمسی افزود: کارازمایی بالینی دومین واکسن ایرانی کرونا توسط انستیتو سرم سازی و واکسن سازی رازی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می شود.

تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام «کُوو ایران برکت» روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد و روز شنبه ( 27 دی ماه) مرحله چهار این مطالعه آغاز شده و طی این هفته تزریق واکسن بر روی هفت نفر دیگر انجام می شود.

تعدادی دیگر از مراکز و موسسات تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان در تلاش برای ساخت واکسن ایرانی کرونا هستند که به موفقیت های خوبی در این زمینه دست پیدا کرده اند.

117

بیشتر بخوانید:

نمکی: واکسن کرونا براساس اصول کارشناسی بزودی تامین می‌شود

کلیدواژه