بهمن 03, 1399 07:48 Asia/Tehran [Updated: اسفند 15, 1399 21:22 Asia/Tehran]

ایران پرس: پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس در استان خوزستان، به‌عنوان بزرگ‌ترین هاب گازی در منطقه غرب آسیا در اوج تحریم‌های آمریکا و با دانش متخصصان ایرانی راه‌اندازی شد.

پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های گازی غرب آسیا و با هدف جمع‌آوری گازهای همراه نفت در استان‌های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد روز پنجشنبه با دستور «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران به بهره‌برداری رسید.

پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در سال 2020 سومین ابرپروژه جهان شناخته شد و رکورددار کار بدون حادثه فوت در تاریخ صنعت نفت ایران ثبت کرده است.  این ابرپروژه و نماد قدرت ملی ایران، ظرفیت فرآورش روزانه بیش از 56 میلیون مترمکعب را دارد و با سرمایه‌گذاری سه میلیارد و چهارصد میلیون دلاری راه‌اندازی شده است.

تبیین اهمیت راه‌اندازی کامل طرح پالایش گاز بیدبلند

اهمیت راهبردی راه‌اندازی کامل طرح پالایش گاز بیدبلند چندوجهی است و علاوه بر اینکه نیازهای داخلی را در بخش گاز و پتروشیمی تامین می‌کند، نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارد و فعالیت این ابرپروژه جهانی با زندگی سالم مردم ارتباط معناداری دارد.

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت درباره اهمیت راه‌اندازی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس اظهار کرد: "این پالایشگاه یکی از بزرگترین پروژه‌های تامین خوراک پتروشیمی‌هاست و در بخش محیط زیست هم ریل‌گذاری خوبی انجام شده است و تا پایان 1401 هیچ گازی در مشعل نمی‌سوزد."

پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس رویای 110 ساله صنعت نفت ایران را با وجود فشار حداکثری آمریکا به واقعیت تبدیل کرد. این پروژه ایرانی، فرآورش گازهای همراه نفت، گازهای مشعل و نیز منابع عظیم گازهای غنی در استان‌های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد جمع‌آوری می‌کند.

راه‌اندازی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس که سومین پروژه جهان در شرایط تحریم است، باردیگر ثابت کرد فشار و تحریم‌های آمریکا در برابر اراده و دانش ایرانی کارساز نیست و همچنان «شعار ما می‌توانیم» مهمترین مولفه قدرت‌ساز ایران است.

انرژی در کنار دیگر مولفه‌ها، منبع تولید قدرت ملی است و ایران امروز در منطقه و جهان یکی از قدرت‌های موثر در زمینه انرژی محسوب می‌شود. ایران با در اختیار داشتن 32 هزار میلیارد متر مکعب گاز، بزرگترین منبع گازی جهان است. به گفته حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، جهان به نفت و گاز ایران نیاز دارد و جمهوری اسلامی می‌تواند هاب منطقه در تولید و صادرات برق و گاز باشد.

راه‌اندازی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس علاوه بر اینکه نشان‌دهنده شکست تحریم و فشار حداکثری آمریکاست، توانمندی و استقامت ملی ایران نمایش می‌دهد که امروز تقریبا در عرصه‌های مهم و راهبردی با تکیه بر قدرت ملی در برابر همه فشارها سربلند بیرون آمده است.

نویسنده: علی‌کرمی

117

بیشتر بخوانید:

زنگنه: طرح پالایشگاه بیدبلند، نماد شکست تحریم آمریکا علیه ایران است

بهره‌برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی غرب آسیا در خوزستان 

کلیدواژه