بهمن 06, 1399 12:33 Asia/Tehran [Updated: بهمن 06, 1399 13:57 Asia/Tehran]
  • استقبال ایران از ابتکار همکاری‌های 6 جانبه منطقه‌ای

وزیر امور خارجه با استقبال از طرح پیشنهادی رییس جمهوری آذربایجان تحت عنوان ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای شش جانبه، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک و همکاری در همه زمینه‌هایی که به برقراری صلح، ثبات و آرامش در منطقه کمک کند را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدجواد ظریف» صبح روز دوشنبه در دیدار با «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان با تبریک پیروزی‌های اخیر به دولت و مردم جمهوری آذربایجان، بر گسترش همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به سفر موفقیت آمیز وزیر امور خارجه و همچنین معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به ایران، همکاری‌های فی‌مابین بویژه در حوزه های اقتصادی را آماده جهش ارزیابی کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی با ابراز خرسندی از نتایج برگزاری چهاردهمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت فعال در بازسازی مناطق آزاد شده خصوصا در زمینه‌های ساخت و ساز، صدور خدمات فنی - مهندسی، برق و انرژی،  کشاورزی، کشت فرا سرزمینی،  مین روبی،  بازسازی مساجد و بناهای تاریخی را اعلام کرد.

تهران و باکو در مسیر توسعه همکاری های دوجانبه

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در تحولات اخیر در منطقه، از سطح همکاری‌های فی‌مابین ابراز خرسندی کرد و فضای موجود برای توسعه مناسبات در همه زمینه‌ها خصوصا حوزه همکاری‌های اقتصادی را مثبت ارزیابی کرد.

وی با برشمردن پروژه‌های اقتصادی بین دو کشور، از حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی قره باغ استقبال کرد و با ابراز خرسندی از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص ابتکار شش جانبه، این پیشنهاد را به نفع صلح و منافع مشترک در منطقه ارزیابی کرد.

الهام علی اف همچنین از برگزاری نشست های سه جانبه ایران - جمهوری آذربایجان - روسیه و همچنین ایران - جمهوری آذربایجان - ترکیه در آینده استقبال کرد.

در این دیدار علاوه بر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، دستیار رئیس جمهور این کشور در امور سیاست خارجی نیز حضور داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان در آغاز سفر منطقه‌ای خود، عصر روز یکشنبه وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

قرار است، محمدجواد ظریف بعد از جمهوری آذربایجان به روسیه، ارمنستان، گرجستان و ترکیه، نیز سفر کند.

بررسی مسائل دو جانبه، آخرین تحولات قفقاز، پروژه‌های در دست همکاری و زمینه‌های گسترش صلح و ثبات در منطقه از محورهای گفت و گوی وزیر امورخارجه ایران در سفر منطقه‌ای اعلام شده است

117

بیشتر بخوانید:

سفر ظریف به باکو؛ تاکید بر توسعه روابط دو جانبه و منطقه‌ای

ظریف: منطقه خلیج فارس نیازمند گفت وگو و همکاری است

آغاز سفر منطقه‌ای ظریف با ورود به جمهوری آذربایجان

 سفر ظریف به باکو، مسکو، تفلیس، ایروان و آنکارا؛ از روز دوشنبه

کلیدواژه