بهمن 07, 1399 18:29 Asia/Tehran [Updated: بهمن 09, 1399 11:36 Asia/Tehran]

وزیر امور خارجه کشورمان که در ادامه دیدار منطقه‌ای خود به روسیه سفر کرده، امروز سه شنبه در مسکو با وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه دیدار و در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه، مسائل منطقه، خصوصاً موضوعات مرتبط با تحولات اخیر در منطقه قره باغ گفتگو و تبادل نظر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دکتر محمدجواد ظریف در دیدار سرگئی لاوروف با مروری بر حوزه‌های مختلف روابط دو کشور، از اقدام روسیه و رئیس جمهور این کشور در زمینه پایان دادن به درگیری نظامی در قره باغ قدردانی کرد و دیدگاه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استفاده از ظرفیت بوجود آمده برای شکل دهی فرصتی به منظور برقراری ثبات و آرامش در منطقه و در چارچوب منافع مشترک تمامی طرف ها را تشریح کرد.

دکتر ظریف همچنین با قدردانی از دیدگاه و مواضع اصولی و سازنده فدراسیون روسیه در خصوص برجام، بر ضرورت استمرار همکاری های نزدیک دو کشور در خصوص برجام تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با تاکید بر روابط دو جانبه فی‌مابین که از سوی روسای جمهور اسلامی ایران و فدراسیون روسیه نیز بطور ویژه مورد توجه قرار دارد، بر فراهم سازی هر چه روان‌تر گسترش و توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت همکاری ها و مراودات اعتمادآمیز دو کشور در حوزه‌های دو جانبه و چند جانبه و با اشاره به گفتگوهای مستمر روسای جمهور دو کشور در موضوعات مختلف مورد علاقه، از نجات برجام به عنوان یکی از کلیدی ترین موضوعات یاد کرد و خواست روسیه مبنی بر اجرای تعهدات همه طرف ها در برجام را مورد تاکید قرار داد.

همکاری در زمینه تامین واکسن کرونا، مبادله هیئت‌های عالی‌رتبه بین دو کشور، همکاری‌ها در حوزه خزر، همکاری‌ها و امنیت در خلیج فارس، مسائل سوریه، لبنان، یمن، افغانستان، لیبی و همکاری‌های بین‌المللی دو کشور از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در این دیدار بود.// 114

بیشتر بخوانید:

سفر ظریف به کشورهای همسایه؛ تقویت منطقه گرایی

 ظریف: درباره همکاری‌های 6 جانبه منطقه‌ای رایزنی خواهم کرد

 سفر ظریف به باکو؛ تاکید بر توسعه روابط دو جانبه و منطقه‌ای

ظریف: منطقه خلیج فارس نیازمند گفت وگو و همکاری است

کلیدواژه