اسفند 13, 1399 12:33 Asia/Tehran [Updated: اسفند 13, 1399 12:42 Asia/Tehran]
  • آمادگی ایران برای انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری به منطقه منا

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در دیدار با نخست وزیر سوریه گفت: آماده انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری ایران به منطقه اقتصادی منا (شمال آفریقا و خاورمیانه) هستیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سورنا ستاری» در دیدار «حسین عرنوس» نخست وزیر سوریه با تاکید براینکه اتکا به فروش نفت سال ها بر اقتصاد ایران سایه انداخته بود، گفت: اکنون به نقطه ای رسیده ایم که با شکوفایی زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران اقتصاد دانش‌بنیان در حال کنار زدن اقتصاد نفتی است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: در این زیست بوم حدود سه و نیم میلیون دانشجو داریم که تعداد قابل توجهی از آنها در رشته های مهندسی مشغول تحصیل هستند.

ستاری ادامه داد: بیش از 10 هزار استارتاپ در ایران فعال هستند که با خلاقیت و نوآوری خود محصولات فناورانه‌ای را به جامعه هدیه می دهند. همچنین نزدیک به شش هزار شرکت دانش‌بنیان و یک هزار و 400 شرکت خلاق با گردش مالی قابل توجه در ایران فعالیت می کنند که زیر ساخت های وسیع تولید تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارویی را توسعه داده اند و با تمام توان آمادگی انتقال این تجربیات را به همسایگان و منطقه منا داریم.

وی با بیان اینکه در جهان عرب استارتاپ ها خوبی وجود دارد، افزود: راه اندازی پارک فناوری مشترک یکی از پیشنهادهای ما برای همکاری دو جانبه است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوردر پاسخ به اعلام نیاز نخست وزیر سوریه به دستگاه رادیوتراپی نیز بیان کرد: در ایران این دستگاه و تجهیزات پیشرفته را با قیمتی پایین تر از شرکت های غربی در اختیار شما قرار می دهیم تا این نیاز رفع شود.

محاصره اقتصادی به پیشرفت علمی ایران کمک کرد

«حسین عرنوس» نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار بر اهمیت ارتقا همکاری های علمی دو طرف تاکید کرد و گفت: موضع ایران در برجام را ارج می نهیم که حاضر نشد یک قدم نیز از حق خود عقب نشینی کند.

نخست وزیر سوریه تاکید کرد: ایران باوجود محاصره اقتصادی، به پیشرفت های علمی خود ادامه داد و این آمریکا را مجبور به تغییر مواضعش کرد. محاصره اقتصادی کشورهای توانمند فرصتی برای شکوفایی نیروی انسانی خلاق است؛ اتفاقی که در ایران رخ داد.

حسین عرنوس ابراز امیداواری کرد که این سفر به همکاری های علمی و فناوری دو طرف بینجامد.

وی با قدردانی از تلاش های ایران برای دفاع از حق خود برای دستیابی به دستاوردهای علمی گفت: سوریه مراتب قدردانی و قدرشناسی خود را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، دولت و مردم ایران ابراز می کند؛ زیرا شما در طول جنگ سخت تروریستی در کنار ما ایستادید.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران به همراه 40 شرکت دانش بنیان و خلاق به سوریه سفر کرده است.

در این سفر ستاری با وزیران تحقیقات و آموزش عالی، صنعت، کشاورزی و اصلاحات ارضی و بهداشت سوریه دیدارهایی داشت. همچنین دومین نشست تجاری و فناوری ایران در سوریه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار شد.

امروز نیز قرار است خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه با حضور ستاری و وزیر بازرگانی سوریه افتتاح شود.

117

بیشتر بخوانید:

آمادگی ایران برای برای صادرات فناوری‌ها و تجهیزات پزشکی به سوریه

ستاری: ایران آماده همکاری برای گسترش زیست بوم فناوری و نوآوری در سوریه است

کلیدواژه