اسفند 14, 1399 22:13 Asia/Tehran [Updated: اسفند 14, 1399 22:18 Asia/Tehran]
  • ظریف خطاب به وندی شرمن: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در واکنش به اظهارات اخیر "وندی شرمن" گزینه تصدی سمت معاونت وزارت خارجه آمریکا درباره مذاکره مجدد درباره توافق هسته ای ایران تصریح کرد، برجام قابل مذاکره مجدد نیست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "محمد جواد ظریف" در توییتر با اشاره به ادعای شرمن مبنی بر اینکه منطقه غرب آسیا در سال 2021 تغییر کرده و باید با در نظر گرفتن شرایط جدید مذاکرات با ایران در مورد توافق هسته ای صورت بگیرد نوشت: اگر سال 2021 مانند سال 2015 (سالی که توافق هسته ای به امضاء رسید) نیست، پس شرایط کنونی نیز مانند سال 1945 (تصویب حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل) نیست.

ظریف در ادامه با توجه به تغییر شرایط در سال 2021 نسبت به سال 1945 افزود: بنابراین بیایید منشور سازمان ملل را تغییر دهیم و حق وتو که اغلب مورد سوء استفاده آمریکا قرار گرفته است را حذف کنیم. 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه برجام قابل مذاکره مجدد نیست از آمریکا خواست به اجرای توافق هسته‌ای برجام روی بیاورد.

توییت ظریف به شرح زیر است:

«برجام قابل مذاکره مجدد نیست-والسلام. اگر 2021 سال 2015 نیست، 1945 هم نیست. پس بیایید منشور سازمان ملل متحد را عوض کرده و حق وتو که این همه توسط آمریکا مورد سوءاستفاده قرار گرفته است را حذف کنیم. بیایید دست از ژست گرفتن که هر دوی ما از 2003 تا 2012 انجام دادیم برداشته و به اجرای برجام که هر دوی ما آن را امضا کرده‌ایم رو بیاوریم.»

"برنامه جامع اقدام مشترک" یا "برجام"،  توافقی است که سال 2015 میان ایران از یک سو و گروه 1+5 (شامل 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان) حاصل  و  از ژانویه 2016 اجرایی شد.

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور پیشین آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین

المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

دولت "جو بایدن" رئیس جمهوری جدید آمریکا که پیشتر وعده بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های غیرقانونی ایران را مطرح کرده بود، در روزهای اخیر اعلام کرده است قصد دارد از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته‌ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا همچنین اعلام کرده است بازگشتش به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام‌هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرده است،  که هیچ قید و شرط و مطالبات جدیدی را برای اینکه آمریکا به برجام برگشته و تعهداتش را اجرا کند نخواهد پذیرفت.

120

کلیدواژه