فروردین 18, 1400 19:18 Asia/Tehran [Updated: فروردین 18, 1400 19:33 Asia/Tehran]
  • دریافت کنندگان واکسن ایرانی کووپارس تاکنون عارضه‌ای نداشته‌اند

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اعلام ‌کرد بررسی‌ها نشان می‌دهد واکسن ایرانی کرونا «رازی کوو پارس» تا این لحظه عارضه و خطری نداشته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدحسین فلاح» روز چهارشنبه درباره آخرین جزئیات اجرای کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو رازی با نام «کووپارس»، افزود: تا روز ۱۶ فروردین‌ماه ۱۲۰ نفر دوز نخست و ۴۲ نفر دوز دوم کووپارس را دریافت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود نتایج مرحله اول تست انسانی اردیبهشت‌ماه در اختیار سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق در پژوهش قرار گیرد و پس از صدور مجوز از سوی این سازمان، مرحله دوم آغاز خواهد شد.

وی گفت: از نظر ایمنی واکسن هم تاکنون کسانی که واکسن را دریافت کردند دچار مشکل نشدند و شرایط به‌خوبی در حال پیشرفت است، این واکسن جزو پلتفرم‌های بی‌خطر در جهان است و اینکه تزریق‌کنندگان واکسن تاکنون عارضه‌ای نداشته‌اند، یکی از دلایل این موضوع است.

فلاح تصریح کرد در مورد ایمنی‌زایی واکسن در برابر ویروس هم از اواخر هفته آینده که ۱۴ روز از تزریق دوز دوم واکسن به نخستین گروه گذشته باشد، می‌توانیم نتایج جدیدی ارائه دهیم؛ در واقع اعلام نتیجه ایمنی‌زایی واکسن ابتدا در ۱۳ نفر پیش‌قراول اعلام می‌شود و در مورد سایرین هم باید منتظر باشیم تا از نوبت دوم تزریق واکسن ۱۴ روز بگذرد.

معاون تحقیقات و نوآوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اظهار داشت: در مرحله دوم قرار است کارآزمایی بالینی روی ۵۰۰ نفر انجام شود که یک گروه ۲۵۰ نفره واکسن و یک گروه ۲۵۰ نفره هم پلاسیبو دریافت خواهند کرد، در مرحله سوم هم هنوز به عدد قطعی نرسیدیم اما تعداد افرادی که واکسن را دریافت خواهند کرد دست‌کم از ۱۰ هزار نفر شروع می‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: سایت ثبت‌نام داوطلبان به آدرس covid.rvsri.ac.ir همچنان باز است و کسانی که اعلام داوطلبی کردند به ‌مرور زمان برای تزریق واکسن دعوت می‌شوند.

وی درباره زمان احتمالی آغاز تولید انبوه واکسن کووپارس انستیتو رازی، پیش‌بینی‌کرد: تا نیمه شهریور آنالیز بینابینی مرحله سوم مطالعه را انجام دهیم و بر این اساس برنامه ریزی ما برای تولید انبوه واکسن از اواخر مرداد است. // 114

بیشتر بخوانید:

موفقیت تست انسانی واکسن «کووپارس» / واکسن رازی هیچ عوارضی نداشته است

ضرورت تسریع در تامین واکسن و حمایت از شرکت‌های داخلی

حریرچی: واکسن ایرانی کرونا از 40 روز دیگر در اختیار مردم قرار می‌گیرد

کلیدواژه