خرداد 04, 1400 12:28 Asia/Tehran [Updated: تیر 15, 1400 19:30 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر نیرو گفت: فارغ از همه ادله‌ای که نشان می‌دهد برای تامین برق کشور در مضیقه هستیم و در روزهای گذشته توسط همکارانم توضیح داده شده، برخود وظیفه ‌می‌دانم از همه مردم عذرخواهی کنم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح هفت طرح صنعت آب در سه استان که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: گرمای زود هنگام هوا و کاهش بارش‌ها دلیل اصلی قطعی‌های برق‌ است. ما در فروردین امسال به طور متوسط افزایش دمای پنج درجه داشتیم و در اردیبهشت افزایش دمای سه درجه را تجربه کردیم که این مساله روی خروجی توان نیروگاهها و همچنین شروع به کار دستگاههای سرمایشی اثر می‌گذارد.

اردکانیان افزود: یک اتفاق واقعا خارج محاسبهای که رخ داد موضوع رمزارزها بود، این روزها اعداد و ارقام زیادی در این رابطه شنیده می شود، اما باید روی اطلاعات موثق تمرکز داشت.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: دولت، مصوبه ای برای موضوع رمزارزها ارائه داد که براساس آن کسانی که میخواهند از این بخش استفاده کنند باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کرده و مجوزهای لازم را اخذ کنند و در این مسیر که به وزارت نیرو مرتبط می شود، وزارت نیرو نیز به آنها انشعاب خواهد داد. برای کسانی که مسیر قانونی را طی کردند عددی که ما داریم همان چیزی است که در گزارش ها مورد اشاره قرار گرفته و بالغ بر حدود ۳۰۰ مگاوات است.

وزیر نیرو با بیان اینکه براساس مطالعاتی که با همکاری وزارت ارتباطات صورت گرفته و همچنین مطالعاتی که در سطح دنیا انجام شده است و طبق پایشهای صورت گرفته در این زمینه، در مجموع انرژی الکتریسیتهای که در دنیا مصرف میشود بیش از ۱۰ درصد تخمین زده شده که متعلق به ایران است. همکاران ما نیز رشد مصرف را که تحلیل کردند به برآورد حدود ۲۰۰۰ مگاوات رسیدند که ۳۲۱ مگاوات دارای مجوز است.

به گفته اردکانیان، براساس گزارش نیروی انتظامی در اماکن مختلف واحدهای تولیدی متروکه در یک پوشیدگی حضور دارند و این اتفاق غیرمترقبه برای وزارت نیرو بود. البته وزارت نیرو از توسعه نظام مند این کار استقبال می کند و امسال نیز سعی کردیم با تشویق متقاضیان استخراج رمزارز آنها را به احداث نیروگاههای تجدیدپذیر سوق دهیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: هدف ما این بود که افراد با احداث نیروگاه تجدیدپذیر، اقدام به احداث رمزارز کنند و کمبود برق آنها را وزارت نیرو تامین کند و در ازای وجه با آنها تهاتر انرژی داشته باشیم؛ یعنی در زمانی که نیاز داریم بتوانیم از نیروگاههای آنها استفاده کنیم.

حملات سایبری نداشتیم

اردکانیان همچنین ضمن رد شایعات حمله سایبری و ایجاد قطعی برق ادامه داد: به هیچ وجه چنین مسئله ای نه تنها در بازه زمانی کنونی بلکه در سالهای اخیر نداشتیم و تمامی دستورالعملها برای مواجه با این مسئله ابلاغ و دستگاه وزارت نیرو آمادگی کاملی برای مواجه با این مسئله دارد.

کلیدواژه